26-28 SEPTEMBER & 3-5 OKTOBER
 
 

Kunskap förändrar upplevelsen.
Välkommen till mässan unika provningar!

På Stockholm Beer & Whisky Festival och Taste Experience, erbjuds ett mycket stort och exklusivt antal skolor och provningar. Alla ca 1 timme långa. Ta tillfället i akt och fördjupa dina kunskaper under ledning av några av landets och världens absolut ledande dryckesexperter.

Programmet uppdateras löpande fram till mässans start.

Fler spännande master classes läggs ut löpande - så håll koll på denna sida!

Med reservation för eventuella ändringar.

 26 September
Ölskola I - 15.30 
Michel Jamais 
Ingår i entrépriset 
Ölskola II - 17.00 
Jan-Erik "Janko" Svensson  
150 
Ölskola I - Öl & Mat i kombination - 17.30 
Michel Jamais 
Ingår i entrépriset 
Ölskola III - Spännande nyhet! - 19.00 
Jan-Erik (Janko) Svensson 
300 
Ölskola I - 19.30 
Michel Jamais 
Ingår i entrépriset 
 Master Classes 26 September
American Craft Beer - 16.00 
Andreas Fält 
150 
Svensk whisky - en framtid av smaker och dofter - 16.00 
 
350 
Ska Brewing Co & Peach Street Distillers - 17.00 
Moos Koons Rory Donovan Bill Graham David Thibodeau 
190 
The story of Jura & Craft Beer - 17.00 
Scott Miles 
190 
Bourbon, Rye och Tequila - 18.00 
Jonatan Östblom-Smedje 
190 
Brooklyn Brewery - 18.00 
Mr Garrett Oliver 
150 
Mackmyra Svensk Whisky - 18.00 
Rikard Lundborg 
190 
Schneider Weisse – G. Schneider & Sohn - 19.00 
Hans Peter Drexler 
150 
Highland Park - 20.00 
Mr Martin Markvardsen 
190 
Shepherd Neame - 20.00 
Stewart Main 
150 
Fler Master Classes kommer inom kort
 27 September
Ölskola I - 15.30 
Michel Jamais 
Ingår i entrépriset 
Ölskola II - 17.00 
Jan-Erik "Janko" Svensson 
150 
Ölskola I - Öl & Mat i kombination - 17.30 
Michel Jamais 
Ingår i entrépriset 
Ölskola III - Spännande nyhet! - 19.00 
Jan-Erik (Janko) Svensson 
300 
Ölskola I - 19.30 
Michel Jamais 
Ingår i entrépriset 
 Master Classes 27 September
Ardbeg - 14.00 
Michael Heads 
190 
Ska Brewing Co & Peach Street Distillers - 14.00 
Moos Koons Rory Donovan Bill Graham David Thibodeau 
190 
American Craft Beer - 15.00 
Andreas Fält 
150 
The Scotch Malt Whisky Society - 15.00 
Georgie Bell 
250 
Whisky i världsklass - 15.00 
Roger Melander 
250 
Barceló & Diplomatico - 16.00 
Måns Lundeberg & Johanna Ekbrant 
190 
Fanagoria Estate Winery & the New Old World of Wine - 16.00 
Mr Vladimir Pukish 
190 
Talisker - 16.00 
Stuart Harrington  
190 
Tullamore D.E.W - 16.00 
Ray McIntosh  
190 
Den svenska Whiskyns historia - 17.00 
Hasse Nilsson 
250 
Mackmyra Svensk Whisky - 17.00 
Rikard Lundborg 
190 
Battle of The Isles - Highland Park vs Laphroaig - 18.00 
Mr Martin Markvardsen och Vicky Stevens 
190 
Bourbon, Rye och Tequila - 18.00 
Jonatan Östblom-Smedje 
190 
Champagne Armand de Brignac - 18.00 
Mr Gérald Loparco 
490 
Russian wines - the unique character of Myskhako terroir and Villa Victoria - 18.00 
Mr Sergey Yanov 
190 
SAB Miller's Tjeckiska Bryggmästare - 18.00 
 
150 
Glenfarclas - 19.00 
Robert Ransom 
190 
S:t Eriks Bryggeri - 19.00 
Jessica Heidrich 
150 
Epic Brewing - 20.00 
Luke Nicholas 
150 
Mjödhamnen - 20.00 
Johan Pihl 
150 
Innis & Gunn's Masterclass - 20.30 
Tommy Isaksson 
150 
Braufactum - Tysklands första Craftbryggeri - 21.00 
Dr. Marc Rauschman 
150 
The story of Jura & Craft Beer - 21.00 
Scott Miles 
190 
Fler Master Classes kommer inom kort
 28 September
Ölskola I - 13.30 
Michel Jamais 
Ingår i entrépriset 
Ölskola I - Öl & Mat i kombination - 15.30 
Michel Jamais 
Ingår i entrépriset 
Ölskola II - 17.00 
Jan-Erik "Janko" Svensson 
150 
Ölskola I - 17.30 
Michel Jamais 
Ingår i entrépriset 
Ölskola III - Spännande nyhet! - 19.00 
Jan-Erik (Janko) Svensson 
300 
 Master Classes 28 September
Ardbeg - 12.00 
Michael Heads 
190 
Den svenska Whiskyns historia - 12.00 
Hasse Nilsson 
250 
Bruichladdich - 13.00 
Joanne Brown 
190 
Hernö Gin – The Most Awarded Gin at Gin Masters 2013 - 13.00 
Jon Hillgren 
190 
The story of Jura & Craft Beer - 13.00 
Scott Miles 
190 
Absinthe - Sankta Annas Bränneri - 14.00 
Göran Bäuerle 
390 
Ardbeg - 14.00 
Michael Heads 
190 
Fanagoria Estate Winery & the New Old World of Wine - 14.00 
Mr Vladimir Pukish 
190 
Whisky i världsklass - 14.00 
Roger Melander 
250 
Innis & Gunn's Masterclass - 15.00 
Tommy Isaksson 
150 
Old Pulteney - 15.00 
Malcolm Waering 
300 
Tequila och Mezcal masterclass - 15.00 
Lars Renbjer 
190 
The Scotch Malt Whisky Society - 15.00 
Georgie Bell 
250 
Akebono - Sake Samurai - 16.00 
Åke Nordgren 
190 
Bourbon, Rye och Tequila - 16.00 
Jonatan Östblom-Smedje 
190 
Lagavulin & Caol Ila - Besök på Islay - 16.00 
Mr David Wood 
190 
Russian wines - the unique character of Myskhako terroir and Villa Victoria - 16.00 
Mr Sergey Yanov 
190 
Brooklyn Brewery - 17.00 
Mr Garrett Oliver 
150 
Mackmyra Svensk Whisky - 17.00 
Magnus Dandanell 
190 
Old Pulteney - 17.00 
Malcolm Waering 
300 
Battle of The Isles - Highland Park vs Laphroaig - 18.00 
Mr Martin Markvardsen och Vicky Stevens 
190 
Tullamore D.E.W - 18.00 
Ray McIntosh  
190 
Zacapa med food paring - 18.00 
Mr Rasmus Just 
190 
American Craft Beer - 19.00 
Andreas Fält 
150 
Glenfarclas - 19.00 
Robert Ransom 
190 
Brewdog - 20.30 
James Watt  
150 
CAP Brewery - 21.00 
Mattias Hammenlind 
150 
Johnnie Walker - 21.00 
Mr Donald Colville 
190 
Fler Master Classes kommer inom kort
 3 Oktober
Ölskola I - 15.30 
Michel Jamais 
Ingår i entrépriset 
Ölskola II - 17.00 
Jan-Erik "Janko" Svensson 
150 
Ölskola I - Öl & Mat i kombination - 17.30 
Michel Jamais 
Ingår i entrépriset 
Ölskola III - Spännande nyhet! - 19.00 
Jan-Erik (Janko) Svensson 
300 
Ölskola I - 19.30 
Michel Jamais 
Ingår i entrépriset 
 Master Classes 3 Oktober
Limestone Branch Distillery - 13.00 
Mr Steve Beam 
190 
Whisky i världsklass - 15.00 
Roger Melander 
250 
American Craft Beer - 16.00 
Andreas Fält 
150 
Nøgne Ø - Ölets anatomi - 17.00 
Kjertil Jikiun 
150 
Amager Bryghus' American collaborations - 18.00 
Henrik Papsø  
150 
Highland Park - 18.00 
Mr Martin Markvardsen 
190 
The Scotch Malt Whisky Society - 18.00 
Euan Campbell 
250 
Bourbon, Rye och Tequila - 19.00 
Jonatan Östblom-Smedje 
190 
Midtfyns Bryghus - 19.00 
Eddie Szweda 
150 
Williams Brothers - Botanical and historical brewing - 19.00 
Scott Williams 
150 
Brasserie dieu du ciel - 20.00 
Stephane Ostiguy 
150 
Fler Master Classes kommer inom kort
 4 Oktober
Ölskola I - 15.30 
Michel Jamais 
Ingår i entrépriset 
Ölskola II - 17.00 
Jan-Erik "Janko" Svensson 
150 
Ölskola I - Öl & Mat i kombination - 17.30 
Michel Jamais 
Ingår i entrépriset 
Ölskola III - Spännande nyhet! - 19.00 
Jan-Erik (Janko) Svensson 
300 
Ölskola I - 19.30 
Michel Jamais 
Ingår i entrépriset 
 Master Classes 4 Oktober
Spiegelau Beer Glass tasting - Olika Öl olika glas - 13.00 
Mr Kornel Dura 
195 
Beer Here -10.000 years of beer - 14.00 
Christian Skovdal Andersen 
150 
The Scotch Malt Whisky Society - 14.00 
Euan Campbell 
250 
Fanagoria Estate Winery & the New Old World of Wine - 15.00 
Mr Vladimir Pukish 
190 
Mikkeller - 90 diffrent beers every year! - 15.00 
Mr Thomas Schön 
150 
Suntory - japansk whisky - 15.00 
Mr Tatsuya Minagawa 
190 
Barceló Masterclass - 16.00 
Fernando Barrera 
190 
Box Single Malt Whisky - historien! - 16.00 
Thomas Larsson 
190 
Nøgne Ø – Sake Hands On - 16.00 
Mr Kjertil Jikiun 
190 
AnCnoc - 17.00 
Gordon Bruce 
190 
Glenmorangie - 17.00 
Mrs Karen Fullerton 
190 
Tullamore D.E.W - 17.00 
Ray McIntosh  
190 
Bourbon, Rye och Tequila - 18.00 
Jonatan Östblom-Smedje 
190 
Box Single Malt Whisky - historien! - 18.00 
Thomas Larsson 
190 
Introduction to Siren Craft Brew - 18.00 
Ryan Witter-Merithew och Darron Anley 
150 
Highland Park - 19.00 
Mr Martin Markvardsen 
190 
Mackmyra Svensk Whisky - 19.00 
Jonas Berg 
190 
Russian wines - the unique character of Myskhako terroir and Villa Victoria - 19.00 
Mr Sergey Yanov 
190 
Mjödhamnen - 20.00 
Johan Pihl 
150 
Sierra Nevada Brewery - 20.00 
Steve Holt 
150 
To Öl - interprets beer styles - 20.00 
Tobias Jensen 
150 
American Craft Beer - 21.00 
Andreas Fält 
150 
Tomatin - Embrace the Spirit of the Highlands - 21.00 
Mr Graham Eunson 
190 
Fler Master Classes kommer inom kort
 5 Oktober
Ölskola I - 13.30 
Anders Thool 
Ingår i entrépriset 
Ölskola II - 15.00 
Jan-Erik "Janko" Svensson 
150 
Ölskola I - 15.30 
Anders Thool 
Ingår i entrépriset 
Ölskola II - 17.00 
Jan-Erik "Janko" Svensson 
150 
Ölskola I - 17.30 
Anders Thool 
Ingår i entrépriset 
Ölskola II - 19.00 
Jan-Erik "Janko" Svensson 
150 
 Master Classes 5 Oktober
Absinthe - Sankta Annas Bränneri - 13.00 
Göran Bäuerle 
390 
Evil Twin Brewing - "From DK to USA" - 13.00 
 
150 
Glenmorangie - 13.00 
Mrs Karen Fullerton 
190 
Hernö Gin – The Most Awarded Gin at Gin Masters 2013 - 13.00 
Jon Hillgren 
190 
Dugges - Så byggde vi vårt nya bryggeri! - 14.00 
Mikael Engström 
150 
Suntory - japansk whisky - 14.00 
Mr Tatsuya Minagawa 
190 
Svenska äpplen, unik terroir, unika drycker - 14.00 
Magnus Svensson mfl 
150 
Classic Malt - 15.00 
Anders Gjörling 
190 
Den svenska Whiskyns historia - 15.00 
Hasse Nilsson 
250 
Fanagoria Estate Winery & the New Old World of Wine - 15.00 
Mr Vladimir Pukish 
190 
AnCnoc - 16.00 
Gordon Bruce 
190 
Nøgne Ø - Ölets anatomi - 16.00 
Kjertil Jikiun 
150 
Tullamore D.E.W - 16.00 
Ray McIntosh  
190 
Akebono - Sake Samurai - 17.00 
Åke Nordgren 
190 
Highland Park - 17.00 
Mr Martin Markvardsen 
190 
Russian wines - the unique character of Myskhako terroir and Villa Victoria - 17.00 
Mr Sergey Yanov 
190 
Bourbon, Rye och Tequila - 18.00 
Jonatan Östblom-Smedje 
190 
Den svenska Whiskyns historia - 18.00 
Hasse Nilsson 
250 
Mackmyra Svensk Whisky - 18.00 
Jonas Berg 
190 
American Craft Beer - 19.00 
Andreas Fält 
150 
Spiegelau Beer Glass tasting - Olika Öl olika glas - 19.00 
Mr Kornel Dura 
195 
Thornbridge Brewery - 19.00 
Ben Wood & Alex Buchannan 
150 
CAP Brewery - 20.00 
Mattias Hammenlind 
150 
S:t Eriks Bryggeri - 20.00 
Jessica Heidrich 
150 
Tomatin - Embrace the Spirit of the Highlands - 20.00 
Mr Graham Eunson 
190 
Boulevard - 21.00 
 
190 
Fler Master Classes kommer inom kort
Arrangör: Stockholm Öl & Vin AB, Karlavägen 75b, SE 114 49 Stockholm | +46(0)8-662 94 94 | info@stockholmbeer.se