Master Classes
På Stockholm Beer & Whisky Festival med Taste Experience erbjuds ett stort antal så kallade Master Classes. Utställarna tillsammans med destilleriernas / bryggeriernas huvudmän erbjuder er en unik djupdykning inom respektive dryckesområde / varumärke. Att gå på en Master Class är ett unikt tillfälle för er att fördjupa era kunskaper och lära känna ert favorit bryggeri / destilleri.
I menyn till vänster hittar ni information om respektive provning och nedan finner ni det övergripande schemat där ni bokar just den Master Class ni vill gå på.
Vill ni ha mer information, ring oss gärna, så berättar vi mer: 08-662 94 94.
OBS! Fler Master Classes uppdateras löpande fram till mässans start.
American Craft Beer - 16.00
Andreas Fält
150
Svensk whisky - en framtid av smaker och dofter - 16.00
350
Ska Brewing Co & Peach Street Distillers - 17.00
Moos Koons
Rory Donovan Bill Graham
David Thibodeau
190
The story of Jura & Craft Beer - 17.00
Scott Miles
190
Bourbon, Rye och Tequila - 18.00
Jonatan Östblom-Smedje
190
Brooklyn Brewery - 18.00
Mr Garrett Oliver
150
Mackmyra Svensk Whisky - 18.00
Rikard Lundborg
190
Schneider Weisse – G. Schneider & Sohn - 19.00
Hans Peter Drexler
150
Highland Park - 20.00
Mr Martin Markvardsen
190
Shepherd Neame - 20.00
Stewart Main
150
Fler Master Classes kommer inom kort
Ardbeg - 14.00
Michael Heads
190
Ska Brewing Co & Peach Street Distillers - 14.00
Moos Koons
Rory Donovan Bill Graham
David Thibodeau
190
American Craft Beer - 15.00
Andreas Fält
150
The Scotch Malt Whisky Society - 15.00
Georgie Bell
250
Whisky i världsklass - 15.00
Roger Melander
250
Barceló & Diplomatico - 16.00
Måns Lundeberg & Johanna Ekbrant
190
Fanagoria Estate Winery & the New Old World of Wine - 16.00
Mr Vladimir Pukish
190
Talisker - 16.00
Stuart Harrington
190
Tullamore D.E.W - 16.00
Ray McIntosh
190
Den svenska Whiskyns historia - 17.00
Hasse Nilsson
250
Mackmyra Svensk Whisky - 17.00
Rikard Lundborg
190
Battle of The Isles - Highland Park vs Laphroaig - 18.00
Mr Martin Markvardsen och Vicky Stevens
190
Fullbokad
Bourbon, Rye och Tequila - 18.00
Jonatan Östblom-Smedje
190
Champagne Armand de Brignac - 18.00
Mr Gérald Loparco
490
Russian wines - the unique character of Myskhako terroir and Villa Victoria - 18.00
Mr Sergey Yanov
190
Först till kvarn
SAB Miller's Tjeckiska Bryggmästare - 18.00
150
Glenfarclas - 19.00
Robert Ransom
190
Först till kvarn
S:t Eriks Bryggeri - 19.00
Jessica Heidrich
150
Epic Brewing - 20.00
Luke Nicholas
150
Mjödhamnen - 20.00
Johan Pihl
150
Innis & Gunn's Masterclass - 20.30
Tommy Isaksson
150
Braufactum - Tysklands första Craftbryggeri - 21.00
Dr. Marc Rauschman
150
The story of Jura & Craft Beer - 21.00
Scott Miles
190
Fler Master Classes kommer inom kort
Ardbeg - 12.00
Michael Heads
190
Den svenska Whiskyns historia - 12.00
Hasse Nilsson
250
Bruichladdich - 13.00
Joanne Brown
190
Hernö Gin – The Most Awarded Gin at Gin Masters 2013 - 13.00
Jon Hillgren
190
The story of Jura & Craft Beer - 13.00
Scott Miles
190
Absinthe - Sankta Annas Bränneri - 14.00
Göran Bäuerle
390
Ardbeg - 14.00
Michael Heads
190
Fanagoria Estate Winery & the New Old World of Wine - 14.00
Mr Vladimir Pukish
190
Whisky i världsklass - 14.00
Roger Melander
250
Innis & Gunn's Masterclass - 15.00
Tommy Isaksson
150
Old Pulteney - 15.00
Malcolm Waering
300
Tequila och Mezcal masterclass - 15.00
Lars Renbjer
190
The Scotch Malt Whisky Society - 15.00
Georgie Bell
250
Akebono - Sake Samurai - 16.00
Åke Nordgren
190
Bourbon, Rye och Tequila - 16.00
Jonatan Östblom-Smedje
190
Lagavulin & Caol Ila - Besök på Islay - 16.00
Mr David Wood
190
Fullbokad
Russian wines - the unique character of Myskhako terroir and Villa Victoria - 16.00
Mr Sergey Yanov
190
Brooklyn Brewery - 17.00
Mr Garrett Oliver
150
Fullbokad
Mackmyra Svensk Whisky - 17.00
Magnus Dandanell
190
Old Pulteney - 17.00
Malcolm Waering
300
Battle of The Isles - Highland Park vs Laphroaig - 18.00
Mr Martin Markvardsen och Vicky Stevens
190
Fullbokad
Tullamore D.E.W - 18.00
Ray McIntosh
190
Zacapa med food paring - 18.00
Mr Rasmus Just
190
American Craft Beer - 19.00
Andreas Fält
150
Glenfarclas - 19.00
Robert Ransom
190
Brewdog - 20.30
James Watt
150
CAP Brewery - 21.00
Mattias Hammenlind
150
Johnnie Walker - 21.00
Mr Donald Colville
190
Fler Master Classes kommer inom kort
Limestone Branch Distillery - 13.00
Mr Steve Beam
190
Whisky i världsklass - 15.00
Roger Melander
250
American Craft Beer - 16.00
Andreas Fält
150
Först till kvarn
Nøgne Ø - Ölets anatomi - 17.00
Kjertil Jikiun
150
Amager Bryghus' American collaborations - 18.00
Henrik Papsø
150
Highland Park - 18.00
Mr Martin Markvardsen
190
The Scotch Malt Whisky Society - 18.00
Euan Campbell
250
Bourbon, Rye och Tequila - 19.00
Jonatan Östblom-Smedje
190
Midtfyns Bryghus - 19.00
Eddie Szweda
150
Williams Brothers - Botanical and historical brewing - 19.00
Scott Williams
150
Brasserie dieu du ciel - 20.00
Stephane Ostiguy
150
Fler Master Classes kommer inom kort
Spiegelau Beer Glass tasting - Olika Öl olika glas - 13.00
Mr Kornel Dura
195
Beer Here -10.000 years of beer - 14.00
Christian Skovdal Andersen
150
The Scotch Malt Whisky Society - 14.00
Euan Campbell
250
Fanagoria Estate Winery & the New Old World of Wine - 15.00
Mr Vladimir Pukish
190
Mikkeller - 90 diffrent beers every year! - 15.00
Mr Thomas Schön
150
Suntory - japansk whisky - 15.00
Mr Tatsuya Minagawa
190
Barceló Masterclass - 16.00
Fernando Barrera
190
Fullbokad
Box Single Malt Whisky - historien! - 16.00
Thomas Larsson
190
Nøgne Ø – Sake Hands On - 16.00
Mr Kjertil Jikiun
190
AnCnoc - 17.00
Gordon Bruce
190
Glenmorangie - 17.00
Mrs Karen Fullerton
190
Tullamore D.E.W - 17.00
Ray McIntosh
190
Bourbon, Rye och Tequila - 18.00
Jonatan Östblom-Smedje
190
Box Single Malt Whisky - historien! - 18.00
Thomas Larsson
190
Introduction to Siren Craft Brew - 18.00
Ryan Witter-Merithew och Darron Anley
150
Highland Park - 19.00
Mr Martin Markvardsen
190
Mackmyra Svensk Whisky - 19.00
Jonas Berg
190
Russian wines - the unique character of Myskhako terroir and Villa Victoria - 19.00
Mr Sergey Yanov
190
Mjödhamnen - 20.00
Johan Pihl
150
Sierra Nevada Brewery - 20.00
Steve Holt
150
To Öl - interprets beer styles - 20.00
Tobias Jensen
150
American Craft Beer - 21.00
Andreas Fält
150
Tomatin - Embrace the Spirit of the Highlands - 21.00
Mr Graham Eunson
190
Fler Master Classes kommer inom kort
Absinthe - Sankta Annas Bränneri - 13.00
Göran Bäuerle
390
Evil Twin Brewing - "From DK to USA" - 13.00
150
Fullbokad
Glenmorangie - 13.00
Mrs Karen Fullerton
190
Hernö Gin – The Most Awarded Gin at Gin Masters 2013 - 13.00
Jon Hillgren
190
Dugges - Så byggde vi vårt nya bryggeri! - 14.00
Mikael Engström
150
Suntory - japansk whisky - 14.00
Mr Tatsuya Minagawa
190
Fullbokad
Svenska äpplen, unik terroir, unika drycker - 14.00
Magnus Svensson mfl
150
Classic Malt - 15.00
Anders Gjörling
190
Den svenska Whiskyns historia - 15.00
Hasse Nilsson
250
Fullbokad
Fanagoria Estate Winery & the New Old World of Wine - 15.00
Mr Vladimir Pukish
190
AnCnoc - 16.00
Gordon Bruce
190
Nøgne Ø - Ölets anatomi - 16.00
Kjertil Jikiun
150
Tullamore D.E.W - 16.00
Ray McIntosh
190
Akebono - Sake Samurai - 17.00
Åke Nordgren
190
Highland Park - 17.00
Mr Martin Markvardsen
190
Russian wines - the unique character of Myskhako terroir and Villa Victoria - 17.00
Mr Sergey Yanov
190
Bourbon, Rye och Tequila - 18.00
Jonatan Östblom-Smedje
190
Den svenska Whiskyns historia - 18.00
Hasse Nilsson
250
Mackmyra Svensk Whisky - 18.00
Jonas Berg
190
American Craft Beer - 19.00
Andreas Fält
150
Först till kvarn
Spiegelau Beer Glass tasting - Olika Öl olika glas - 19.00
Mr Kornel Dura
195
Thornbridge Brewery - 19.00
Ben Wood & Alex Buchannan
150
CAP Brewery - 20.00
Mattias Hammenlind
150
S:t Eriks Bryggeri - 20.00
Jessica Heidrich
150
Tomatin - Embrace the Spirit of the Highlands - 20.00
Mr Graham Eunson
190
Fler Master Classes kommer inom kort