29 september - 1 oktober & 6 - 8 oktober 2016
 

Coppersmith’s AB

 
Adress:
Munkbovägen 5 
Postort:
72132 Västerås 
 
Kontaktperson:
Petri Karhukorpi 
Telefon:
070-4338090 
E-Post:
petri@coppersmiths.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Coppersmith’s är ett nytt, innovativt och oberoende mikrobryggeri i Västerås. Vi brygger med äkta råvaror – vatten, malt, humle, jäst – och adderar en stor dos av passion, kreativitet, kärlek och ambition i varje brygd. Det är vårt recept på riktigt bra öl. På ett sätt är vi med andra ord som många andra mikrobryggerier. Vi är entusiaster som gillar att göra hantverksmässig öl och vi drivs av passion och en vilja att göra världens godaste öl.
Det som skiljer oss från andra är att vi även har en egen burklinje, vid sidan av vår flasklinje.Burk är en smart förpackning tycker vi. Den är lätt, släpper inte in något ljus och är återvinningsbar.

Iår har vi med dubbel internationell Guldvinnaren White IPA, Biére Blanche....och även nyheter som Lingon Saison och glutenfria Session IPAn
Välkomna till vår monter! Cheers!

Öl
TYP
URSPRUNG
ART.NR.
PRIS
The Queen's Pale Ale 
 
Sverige 
82077 och 82027 
 
The Knight's IPA 
 
Sverige 
82406 
 
The Rook's Red Lager 
 
Sverige 
82313 
 
The King's Checkmate Stout 
 
Sverige 
30124 
 
The Pawn's Pils 
 
Sverige 
30123 
 
The Bishop's Rye Ale 
 
Sverige 
30125 
 
Coppersmith's White IPA - Guldvinnare: Nordic Beer Challenge och International Craft Beer Award 2016 
 
Sverige 
11326 
 
Intermezzo 2014 Imperial Stout 
 
Sverige 
11705 
 
Biére Blanche 
 
Sverige 
131315 
 
NYHET -Westerås Premium Lager 
 
Sverige 
 
 
NYHET - Westerås Golden Ale 
 
 
 
 
NYHET - Session IPA Glutenfri 
 
 
 
 
NYHET - Barley Wine - Guldvinnare Göteborg 2016) 
 
 
 
 
Arrangör: Stockholm Öl & Vin AB, Karlavägen 75b, SE 114 49 Stockholm | +46(0)8-662 94 94 | info@stockholmbeer.se