Stockholm Beer & Whisky har tävlingar med högsta internationella status!
Vi tackar Sveriges Bryggerier för generöst stöd till tävlingarna som möjliggjorde att vi kunde bjuda in sex internationella domare till provningarna!
Best Beer, Best Cider, Best Whisky och Best in Show.
Tävlingarna röner mycket stor uppmärksamhet i branschen och media, såväl nationellt som internationellt. Många använder sedan sina medaljer i marknadsföringen.
Vinnare SBWF Best Beer, Best Cider, Best in Show och Bästa Svenska
A. Traditional light lager central European style
Guld: Zubr Premium (Tomp)
Silver: Lobkowicz (Österlenbryggarna)
Brons: Jemtehed & Brande Festbier (Dryckesbuan)
B. International lager
Guld: Innis & Gunn Lager (Tomp)
Silver: DC Brau Hopfheiser Old Time Lager (Brewers Association)
Brons: Train Station Hadiraja
C. Modern light lager
Guld: Hop Notch Chill Pill Cold IPA
Silver: Revsunda OxN (Dryckesbuan)
Brons: Maui Pau Hana Pilsner (Brewers Association)
D. Semi dark and dark lager
Guld: Qvarnen Märzen
Silver: Ångkvarns Schwarzbier
Brons: Weltenburger Asam-Bock (Österlenbryggarna)
E. Everyday ale British style
Guld: Oppigårds Golden Ale
Silver: Bombardier Premium British Ale (Tomp)
Brons: Birrificio del Forte Meridiano Ö (Österlenbryggarna)
F. Everyday ale modern style
Guld: Pine Ridge Pushy Parrot’s Session IPA
Silver: Oppigårds Grim APA
Brons: Södra Maltfabriken Jordbro Finest
G. Ale Belgian style
Guld: Chimay blå (Tomp)
Silver: Chimay röd (Tomp)
Brons: Slottskällan Après de nuit Avant la Jour (Coppersmith)
H. Special ale British style
Guld: Waxholm Winter Warmer
Silver: The Virginia Beer Co. Purley’s ESB (Brewers Association)
Brons: Innis & Gunn The Original (Tomp)
J. IIPA and barley wine
Guld: Pine Ridge Terrible Tiger Double IPA
Silver: Södra Maltfabriken Barley Wine
Brons: Train Station Dark Side Imperial Ale
K. Porter and stout
Guld: Collective Arts Stranger than Fiction (Tomp)
Silver: The Virginia Beer Co. Elbow Patch Oatmeal Stout (Brewers Association)
Brons: Birrificio del Forte 2 Cilindri (Österlenbryggarna)
L. Imperial porter and imperial stout
Guld: Oppigård Thurbo Stout
Silver: Nacka Baltic Porter
Brons: Jemtehed & Brande The Preacher (Dryckesbuan)
M. Wheat beer
Guld: Port City Optimal Wit (Brewers Association)
Silver: DC Brau El Hefe Speaks (Brewers Association)
Brons: Birrificio del Forte Centro Volte Forte (Österlenbryggarna)
N. Low alcohol beer <3,5 %
Guld: Odd Island Hallon Passion
Silver: Train Station Jag är inte Bitter
Brons: Train Station Jul-IPA
O. Other beer styles
Guld: Boon Oude Kriek Mariage Parfait (Tomp)
Silver: Boon Oude Geuze Mariage Parfait (Tomp)
Brons: Rodenbach Alexander (Tomp)
P. Traditional cider
Guld: Galipette Extra Brut (Solera)
Silver: Galipette Brut (Solera)
Brons: Magner’s Original (Tomp)