Nyhet! Två mässor - En biljett | 30/9 - 2/10 & 7-9/10

 

Tävlingar

2010 års vinnare whisky:

Kat 1 Bourbonfatslagrad Malt Whisky
Guld - Caperdonich 1972, 37 yo, cask 7416, Duncan Taylor, 55,6% - Symposion
Silver - Bowmore Tempest 10 yo, Bowmore Distillery – Philipson Söderberg
Brons - Glenmorangie Astar, 57,1% Glenmorangie Distillery– Moët Hennessy

Kat 2 Sherryfatslagrad Malt Whisky
Guld - Speymalt Macallan 1971, Gordon & MacPhail - Symposion
Silver - The Macallan 18 yo, Macallan Distillery – Maxxium
Brons - Longmorn 30 yo, Gordon & MacPhail, Symposion

Kat 3 Ung Malt upp tilll 8 år
Guld - Connemara Sherry Finish, 46% Colley Distillery - Philipson Söderberg
Silver - The Ileach, Islay Single Malt, Vintage Malt Co, Symposion
Brons - Mackmyra Special:04, 53%, Mackmyra Destilleri – Mackmyra

Kat 4 Malt ålder 9 - 12 år
Guld - Yamazaki 12 yo, Suntory Lim. - Philipson Söderberg
Silver - Bowmore Tempest 10 yo, Bowmore Distillery - Philipson Söderberg
Brons - Glenfiddich 12 yo; Glenfiddich Distillery – Berntson Brands

Kat 5 Malt ålder 13 - 15 år
Guld - Highland Park 15 yo, Highland Park Distillery -  Maxxium
Silver - Bowmore Darkest 15 yo, Bowmore Distillery - Philipson Söderberg
Brons – The Tyrconnel Single Cask 15 yo, 46% Cooley Distillery - Maxxium

Kat 6 Malt ålder 16 - 20 år
Guld - Yamazaki 18 yo, Suntory Lim. - Philipson Söderberg
Silver - Hakushu 18 yo, Suntory Lim. - Philipson Söderberg
Brons - Laphroaig 18 yo, 48%, Laproaig Distillery - Maxxium

Kat 7 Malt ålder 21 - 24 år
Guld - Glengoyne 21 yo, Glengoyne Distillery – Cask Sweden
Silver - Smith’s Glenlivet 21 yo, Gordon & MacPhail - Symposion
Brons - The Glenlivet 21 yo Archive, Glenlivet Distillery – Pernod Ricard

Kat 8 Äldre Malt (25 >)
Guld - Glenburgie 1963, Gordon & MacPhail - Symposion
Silver - Glenfarclas In Flames 1973, 58,8% Glenfarclas Distillery - Philipson Söderberg
Brons - Highland Park 40 yo, 48,3% Highland Park Distillery - Maxxium

Kat 9 Mild Malt
Guld - Yamazaki 12 yo, Suntory Lim.  - Philipson Söderberg
Silver - Yamazaki 18 yo, Suntory Lim.  - Philipson Söderberg
Brons - Glenfarclas 21 yo, Glenfarclas Distillery - Philipson Söderberg

Kat 10 Rökig Malt
Guld - Laphroaig 10 yo Cask Strength, 57,3%, Laphroaig Distillery - Maxxium
Silver
- Connemara Peated 12 yo, Cooley Distillery - Philipson Söderberg
Brons - Bowmore Darkest 15 yo, Bowmore Distillery - Philipson Söderberg


Kat 11 Milda Blend
Guld - Tullamore Dew, Tullamore Dew Co. – Berntson Brands
Silver – Millars’ Special Reserv, Adam Millar & Company - Philipson Söderberg
Brons - King Robert II, Ian McLeod – Cask Sweden

Kat 12 Rökiga Blend
Guld - Islay Mist, Macduff International - Nigab
Silver - Morrison's Islay Legend 8 yo, Morrison Bowmore Distillers Ltd - Philipson Söderberg
Brons - The Black Grouse, Matthew Gloag & Son Ltd. – Maxxium

Kat 13 De Lux Blend
Guld - Tullamore Dew 12 yo, Tullamore Dew Co.  - Berntson Brands
Silver - Hibiki 17 yo, Suntory Lim. - Philipson Söderberg
Brons - Hibiki 12 yo, Suntory Lim. - Philipson Söderberg

Kat 14 Wood Finish
Guld - Springbank Claret Wood 12 yo, 54,4%, Springbank Distillery - Symposion
Silver - The Glenlivet 15 yo French Oak Reserv, Glenlivet Distillery - Pernod Ricard
Brons - Glenfiddich 21 yo, Rum Cask Finish, Glenfiddish Distillery - Berntson Brands

Kat 15 Irish
Guld – The Tyrconnel Single Cask 15 yo, 46%, Cooley Distillery  - Maxxium
Silver - Connemara 8 yo Peated, Cooley Distillery - Philipson Söderberg
Brons - Jameson 18 yo Limited Reserv, Irish Distillers - Pernod Ricard

Kat 16 Bourbonstil
Guld - Blantons Straght From The Cask, 66,4%, Blanton´s Distilling Co. – Galatea Spirits
Silver - Four Roses Single Barrel, 50%, The Four Roses Distillery - Pernod Ricard
Brons - Four Roses Bourbon, The Four Roses Distillery - Pernod Ricard

Kat 17 Unga World Wild Whisky (upp till 9 år)
Guld - Nikka from the Barrel, 51,4%, Nikka Whisky - Symposion
Silver -
Nikka Pure Malt Black, Nikka Whisky - Symposion
Brons - Mackmyra Den Första Utgåvan, 46,1%, Mackmyra Destilleri - Mackmyra Whisky

Kat 18 Äldre World Wide Whisky (10 år >)
Guld - Nikka Taketsuru 17 yo, Nikka Whisky - Symposion
Silver -
Miyagikyo 12 yo, 45%, Nikka Whisky - Symposion
Brons - Yamazaki 18 yo, Suntory Lim. -  Philipson Söderberg

Kommentar till ABV på medaljörerna: Enbart styrkor över standard är noterade i listan. Standard = 40- 43% ABV.


2010 års vinnare öl:

Flask & Burk Produkter:

Ljus lager låg- till medelhumlad max 5,9%
Guld - Bryggmästarens Premium Gold, Åbro Bryggeri
Silver -  Weltenburger Barock Hell, Weltenburger Klosterbryggeri, Två Bryggare/Österlenbryggarna
Brons - Bärnsten, Jämtlands Bryggeri

Ljus lager välhumlad max 5,9%
Guld - East River Lager, Sigtuna Brygghus
Silver - Jever Pilsener, Radeberger, BirraMex
Brons - Lagunitas Pils, Brewers Association/Oliver Twist

Halvmörk och mörk lager max 5,9%
Guld - Einbecker Dunkel, Wicked Wine
Silver - Kozel Dark, Pilsner Urquell, Bibendum
Brons - Bryggmästarens Mörka Lager, Åbro Bryggeri

All lager över 6%
Guld - Celebrator, Ayinger, Brill&Co
Silver - Speziator, Brauhaus Riegele, Monks Café & Brewery
Brons - Tilted Smile Imperial Pilsner, Uinta Brewing Co, Brewers Association/Oliver Twist

Ale max 4,7%.
Guld - Brown Ale, The Nils Oscar Company
Silver - Pilgrim, Jämtlands Bryggeri
Brons - Ekholmen Ekologisk Ale, Nynäshamns Ångbryggeri

Ale Brittisk stil 4,8%-5,9%
Guld - Mirror Pond Pale Ale, Deschutes Brewing Co, Brewers Association/Oliver Twist
Silver - Bachelor ESB, Deschutes Brewing Co, Brewers Association/Oliver Twist
Brons - Fullers ESB, Fullers Brewery, Bishops Arms

Ale Modern stil 4,8%-5,9%
Guld - Lagunitas IPA, Brewers Association/Oliver Twist
Silver - Summer Twist, Oppigårds Bryggeri
Brons - St. Eriks IPA, Three Towns Ind. Brewery, Galatea Spirits

Ale Belgisk stil 6% och över
Guld - Sofie, Goose Island Beer Company, Monks Café & Brewery
Silver - Rigor Mortis Abt, Dieu Du Ciel, Wicked Wine
Brons - Pannepot Reserva 2007, De Struise, Monks Café & Brewery

Ale Brittisk stil 6% och över
Guld - Baronen, Hantverksbryggeriet
Silver - Hardcore IPA, Brewdog Ltd, Cask Sweden & Wicked Wine
Brons - Lagunitas Olde Gnarley Wine, Brewers Association/Oliver Twist

Ale Modern stil 6% och över
Guld - Green gold, Mikkeller, Brill&Co
Silver - Odell´s IPA, Brewers Association/Oliver Twist
Brons - Lagunitas Maximus, Brewers Association/Oliver Twist

Porter/stout max 5,9%.
Guld - Mohawk Black Rocket Porter, Uppsala Bryggeri, Wicked Wine
Silver - Rökporter, The Nils Oscar Company
Brons - Samuel Adams Cream Stout, Boston Beer Company, Galatea Spirits

Porter/Stout 6% och över
Guld - Night Stalker, Goose Island Beer Company, Monks Café & Brewery
Silver - Black Jack, De Molen, PanoGruppen
Brons - Samuel Adams Imperial Stout, Boston Beer Company, Galatea Spirits

Veteöl max 5,9%.
Guld - Ur-Weisse, Ayinger, Brill&Co
Silver - La Trappe Witte Trappist, Bierbrouwerij de Koningshoeven, Galatea Spirits
Brons - Weihenstephan Hefe Weissbier Dunkel, Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan, Galatea Spirits

All öl 0%-2,8%
Guld - Brandmästare Andréns Törstsläckare, Dugges
Silver - Nanny State, Brewdog, Cask Sweden
Brons - Doktorns Pale Ale, Sigtuna Brygghus

All öl 2,8%-3,5%
Guld - Bonden, Hantverksbryggeriet
Silver - Leichte Weisse, Brauhaus Riegele, Monks Café & Brewery
Brons - Three Hearts GREEN, Krönleins Bryggeri,

Övriga Öltyper (Öl som inte kan placeras i ovanstående kategorier, öl med speciella smaker osv.)
Guld - Rodenbach, Palm Breweries, Brewery International
Silver - Weihenstephaner Vitus, Bayerische Staatsbrauerei Weihenstephan, Galatea Spirits
Brons - 16th Anniversary Ale, Great Divine Brewing Co, Brewers Association/Oliver Twist

Bästa Svenska Öl på Flaska, Samtliga svenska flasköl oavsett kategori (ej licenstillverkade)
Guld - Ekholmen Ekologisk Ale, Nynäshamns Ångbryggeri
Silver - Summer Twist, Oppigårds Bryggeri
Brons - East River Lager, Sigtuna Bryggeri

Traditionell jäst cider. Päron eller äpple.
Guld - Cidraie, CSR, Pernod Richard Sweden
Silver - Black Rat Cider, Moles Brewery, Wicked Wine
Brons - Cidre De Normandie, Boulard, Philipson Söderberg AB

Söt Cider och aromatiserad cider.
Guld - CID Päron, Krönleins Bryggeri
Silver - Rekorderlig Cider Strawberry-Lime, Åbro Bryggeri
Brons - CID Kaktus & Lime, Krönleins Bryggeri

Fat Produkter:

Ljus lager låg- till medelhumlad max 5,9%
Guld - Breznak, Heineken/Drinks Union, Tomp Beer&Spirits
Silver - Samuel Adams Lager, Boston Beer Company, Galatea Spirits
Brons - Beck Braü, Brewery Beck, Brewery International

Ljus lager välhumlad max 5,9%
Guld - American Dream, Mikkeller, Brill&Co
Silver - East River Lager, Sigtuna Brygghus
Brons - Jever Pilsener, Radeberger, BirraMex

Halvmörk och mörk lager max 5,9%
Guld - Monks Cafe Dark Lager, Brauhaus Riegele, Monks Café & Brewery
Silver - Kozel Dark, Velkopopovicky, Soldaten Svejk/SAB miller
Brons - Kalasöl, The Nils Oscar Company

All lager över 6%
Guld - Master Dark, Plzensky Prazdroj, Soldaten Svejk/SAB miller
Silver - Julspecial, Spendrups
Brons - Hofbräu Octoberfest, Hofbräu Munchen, Galatea Spirits

Ale max 4,7%.
Guld -Hippa Heikki (Teerenpeli Extra Special Bitter), Teerenpeli
Silver - Bedarö Bitter, Nynäshamns Ångbryggeri
Brons - God Ale, The Nils Oscar Company

Ale Brittisk stil 4,8%-5,9%
Guld - Ljuva Livets Ängöl, Ängö Kvartersbryggeri
Silver - India Pale Ale, Jämtlands Bryggeri
Brons - Single Hop Ale, Oppigårds Bryggeri

Ale Modern stil 4,8%-5,9%
Guld - Amarillo, Oppigårds Bryggeri
Silver - South Pacific Pale Ale, Sigtuna Brygghus
Brons - Dry Hopped Red, Rouge Ales, Brewers Association/Oliver Twist

Ale Belgisk stil 6% och över
Guld - Kloster 2008, Gamla Slottskällans Bryggeri
Silver - Leffe Blonde, Inbev, Carlsberg Sverige
Brons - Maredsous 6 Blonde, Brouwerij Duvel Moortgat, Galatea Spirits

Ale Brittisk stil 6% och över
Guld - Old Mephisto, Bryggeriet Djævlebryg, Elixir Wine
Silver - Bötet Barley Wine 2009, Nynäshamns Ångbryggeri
Brons - Julöl, Jämtlands Bryggeri

Ale Modern stil 6% och över
Guld - Indian Tribute, Oppigårds Bryggeri
Silver - Chouffe Houblon Dobbelen IPA Tripel, Brasserie D´Achouffe, Galatea Spirits
Brons - Rumble IPA, Great divide brewing Co,  Brewers Association/Oliver Twist

Porter/stout max 5,9%.
Guld - Mohawk Black Rocket Porter, Uppsala Brygghus, Wicked Wine
Silver - Fullers London Porter, Fullers Brewery, Bishops Arms
Brons - Sotholmen Stout, Nynäshamns Ångbryggeri

Porter/Stout 6% och över
Guld - Nøgne Ø Imperial Stout, Brill&Co
Silver - Imperial Stout, The Nils Oscar Company
Brons - X-Porter, Midtfyns Bryghus, Elixir Wine

Veteöl max 5,9%.
Guld - Organic Wheat, Bryghuset Braunstein,
Silver - Hoegaarden Wit, Inbev, Carlsberg Sverige
Brons - Schneider Weisse Weizen Hell, Brewery International

All öl 2,8%-3,5%
Guld - Ysta Färsköl, Ysta Bryggeri, Två Bryggare/Österlenbryggarna
Silver - Svea Pale Ale, Monks Café & Brewery
Brons - Bonden, Hantverksbryggeriet

Övriga Öltyper (Öl som inte kan placeras i ovanstående kategorier, öl med speciella smaker osv.)
Guld - Schneider Weisse Aventinus, Brewery International
Silver - Mysingen Midvinterbrygd, Nynäshamns Ångbryggeri
Brons - Bacon Brown Ale, Uncommon Brewers, Brewers Association/Oliver Twist

Bästa Svenska Öl på Fat, Samtliga svenska flasköl oavsett kategori (ej licenstillverkade)
Guld - Amarillo, Oppigårds Bryggeri
Silver - Imperial Stout, The Nils Oscar Company
Brons - Indian Tribute, Oppigårds Bryggeri

Traditionell jäst cider. Päron eller äpple.
Guld - Stowford Press Medium Dry, Westons, Tomp Beer&Spirits
Silver - Strongbow, Brewery International
Brons - Næsgaarden Æble Cider, Bryghuset Braunstein

2010 årets nominerade utställare:

Nomineringar Whiskytävlingen

Företag                                                       Whisky
Philipson & Söderberg                              19 st
Symposion                                                   11 st
Maxxium Sweden                                       8 st
Pernod Ricard Sweden                               5 st
Berntson Brands                                          4 st
Cask Sweden                                                 2 st
Mackmyra                                                    2 st
Galatea                                                          1 st
Moet Hennessy Sweden                            1 st
Nigab                                                             1 st
Totalt:                                                          54

 Nomingeringar Öl-/Cidertävlingen

 Företag                                                        Öl         Cider
Bibendum                                                    1 st
Birrmex                                                       2 st
Bishop Arms                                               2 st
Brewery International                            4 st          1 st
Brill & C:o                                                    5 st
Bryghuset Braunstein                             1 st          1 st
Carlsberg                                                     2 st
Cask Sweden                                               2 st
Dugges                                                          2 st
Elexir Wine/Mitfynds                              1 st
Elixir/Djævlebryg                                   1 st
Galatea                                                      10 st
Gamla Slottskällan                                  1 st
Hantverksbryggeriet                              3 st
Jämtlands Bryggeri                                4 st
Krönleins                                                     1 st         2 st
Monks                                                          8 st
Nils Oscar                                                   6 st
Nynäshamns Ångbryggeri                   6 st
Oliver Twist                                            12 st
Oppigårds  Bryggeri                                7 st
Pernod Ricard                                            1 st
Philipson Söderberg                                 1 st
Sigtuna Brygghus                                    5 st
SAB Miller                                                  2 st
Spendrups                                                   1 st
Teerenpeli                                                   1 st
Tomp                                                            1 st        1 st
Två Bryggare/Österlenbryggarna     2 st
Wicked Wine                                              5 st        1 st
Åbro                                                              2 st       1 st
Ängö                                                             1 st
Totalt:                                                   100 st      9 st

 

Stockholm Beer & Whisky Festival arrangerar årligen de ärofyllda tävlingarna "Festivalens Bästa Öl & Cider" samt "Festivalens Bästa Whisky".

Dessa tävlingar har sedan 1998 erhållit internationell status och röner stor uppmärksamhet både nationellt och internationellt, både i media och branschen i sin helhet!

Festivalens bästa öl och cider
Varje representerat bryggeri får tävla med sina öl och cider som delas in i olika kategorier. En kunnig domarpanel under ledning av vår huvuddomare Jan-Erik (Janko) Svensson blindtestar alla tävlande öl och cider. De tre bästa i varje kategori nomineras och går sedan till final. 

Festivalens bästa whisky
Varje representerat destilleri får delta med sina produkter i olika kategorier. Huvuddomare och tävlingsledare är Angela Forsgren D’Orazio. Alla tävlingsbidrag blindtestas av en domarpanel, bestående av Sveriges ledande whiskyexperter. De tre bästa i varje kategori nomineras och går till final.

 

_mg_4112