27-29 September & 4-6 oktober 2018
 
 

2017 års Vinnare i Tävlingen SBWF Best Beer, Cider & Mead

Vinnare i Tävlingen SBWF Best Beer, Cider & Mead 2017

Traditional Light Lager Central European style

GULD - Flensburger Fruhlingsbock, Speedy Wine Store AB

SILVER - Nääs Festival-Lager, Nääs Gårdsbryggeri

BRONS - Jever Pilsner, Tomp

BRONS - Landsort Lager, Nynäshamns Ångbryggeri

International Light Lager

GULD - Grolsch Premium Lager, Multibev

SILVER - Stella Artois, Carlsberg Sverige

BRONS - Pabst Blue Ribbon, Galatea AB

BRONS - Kirin Ichiban, Brewery International

Modern Light Lager

GULD - Mosaic Lager, Bryggeriet Ångkvarn

SILVER - Oak Island Lager, Nordic Kiwi Brewers

BRONS - Nya Carnegiebryggeriet Luma Lager, Carlsberg Sverige

Semi Dark & Dark Lager

GULD - Heller-Bräu Aecht Schlenkerla Rauchbier Märzen, Galatea AB

SILVER - Ayinger Celebrator, Brill & Co

BRONS - Velkopopovický Kozel Dark, Pilsner Urquell

Everyday Ale British style

GULD - Amber Ale, Nya Carnegiebryggeriet

SILVER - Amber-Ale, Mora Bryggeri

BRONS - Selling England by the Pint, Frequency Beer Works

BRONS - Charles Wells Bombardier, Tomp

Everyday Ale Modern style

GULD - Ångkvarns Pale Ale, Bryggeriet Ångkvarn

SILVER - American Pale Ale, Poppels Bryggeri

SILVER - Bergslagens Cuprum, Bergslagens Brygghus AB

BRONS - Nääs APA, Nääs Gårdsbryggeri

Ale Belgian style

GULD - St Bernardus Abt 12, Brewery International

SILVER - Leffe Blonde, Carlsberg Sverige

SILVER - Chiay Rogue, Tomp)

BRONS - Westmalle Tripel, Galatea AB

Special Ale British style

GULD - Sjuhelvetes Ale, Bryggeriet Ångkvarn

GULD - Belhaven Twisted Thistle, Tomp

SILVER - Firestone Walker DBA, Spendrups

BRONS - Loch Lomond Peat Smoked Ale, Tjaerdalen

Modern IPA

GULD - Snakehead IPA, Uppsala Brygghus

SILVER - Stockholm Style IPA, Frequency Beer Works

BRONS - Omnipollo Zodiak, Brill & Co

Modern IPA & Barley Wine

GULD - Valkyrians Välkomst, Gotland Bryggeri

SILVER - Omnipollo Nebuchadnezzar, Brill & Co

BRONS - Thornbridge Halcyon Imperial IPA, Bier & Co

Kategori: Session IPA

GULD - Brooklyn Scorcher, Carlsberg Sverige

GULD - Short Sail, Fjäderholmarnas Bryggeri

SILVER - Thornbridge AM:PM Session IPA, Bier & Co

BRONS - Firestone Walker Easy Jack IPA, Spendrups

Porter & Stout

GULD - Svaneke Liquorice Baltic Porter, Brewery International

SILVER - Organic Porter, Brygghuset Finn

BRONS - Carlow O'hara's Leann Follain, Brewery International

Imperial Porter & Imperial Stout

GULD - Kees Export Porter 1750, Bier & Co

SILVER - Electric Nurse Imperial Stout, Brill & Co

BRONS - Mr. Cocoa, Fjäderholmarnas Bryggeri

Wheat Beer

GULD - Schneider Weisse Aventinus Eisbock, Brewery International

SILVER - Weihenstephaner Vitus Weizenbock, Galatea AB

BRONS - Franziskaner Hefe Weizen, Carlsberg Sverige

Low alcohol <3.5%

GULD - Omnipollo Arzachel, Brill & Co, 3,5%

SILVER - Kehrwieder Kreativbrauerei Ü.NN IPA, Wicked Wine, 0,4%

BRONS - Nääs Lager 33, Nääs Gårdsbryggeri, 3,3%

Other Beers

GULD - Oud Beersel Oude Geuze, Brewery International

SILVER - Oud Beersel Framboise, Brewery International

BRONS - Boon Oude Geuze Mariage Parfait, Tomp

BRONS - New Belgium & Oud Beersel Lips of Faith - Transatlantique Kriek, Galatea AB

Traditional Cider

GULD - Cidrerie du Vulcaine La Transparente, Riktig Cider

SILVER - Cidraie Loïc Raison Cidraie Original, Pernod Ricard Sweden

SILVER - Les Celliers Associés Galipette Cidre Brut, Multibev

BRONS - Westons Stowford Press, Tomp

Aromatised Cider

GULD - Cidraie Loïc Raison Cidraie Pear, Pernod Ricard Sweden

SILVER - Somersby Organic Apple, Carlsberg Sverige

BRONS - Golden-Grape, Mora Bryggeri

Mead

GULD - Mazurski Miody Grunwaldzki, Mjödhamnen

SILVER - Branden På Orten, Mjödhamnen

BRONS – Dubbelt, Mjödhamnen

Swedish Beer Champion

GULD - Mr. Cocoa, Fjäderholmarnas Bryggeri

SILVER - Organic Porter, Brygghuset Finn

BRONS - Nääs Lager 33, Nääs Gårdsbryggeri

SBWF Swedish Beer Champion utsågs i år av en specialpanel bestående enbart av internationella öldomare
som utvärderade samtliga (icke licensbryggda) medaljöl från svenska bryggerier. Panelmedlemmarna var
Garrett Oliver (bryggmästare, Brooklyn Brewery, USA), Rod Jones (grundare, Meantime Brewing Company,
England), Adam Bensinger (Elevation Beer Co, USA), Jos Brouwer (internationell domare, Nederländerna)
och André Brunnsberg (internationell domare, Finland).


SBWF Best Cider 2017

GULD - Cidrerie du Vulcaine La Transparente, Riktig Cider

SBWF Best Beer 2017

GULD - Oud Beersel Oude Geuze, Brewery International

SBWF Best New Swedish Brewery 2017

GULD - Bryggeriet Ångkvarn, Bryggeriet Ångkvarn

SBWF Best New International Brewery 2017

GULD- Kees Brouwerij, Bier & Co

SBWF People's Choice Award 2017 (Powered by Untappd)

GULD - Firestone Walker Parabola, Spendrups

SILVER - Närke Kulturbryggeri Romkaggen! Stormaktsporter, The Bishops Arms

BRONS - Omnipollo Noa Hazelnut Cupcake, Brill & Co

SBWF People's Choice Award utsågs i år med hjälp av 749 av festivalens besökare vilka tillsammans
bedömde 1512 olika öl via Untappd i sina mobiltelefoner.

SBWF Beer Trophy 2017

Guld - Bryggeriet Ångkvarn, Bryggeriet Ångkvarn

 

Arrangör: Stockholm Öl & Vin AB, Karlavägen 75b, SE 114 49 Stockholm | +46(0)8-662 94 94 | info@stockholmbeer.se