27-29 September & 4-6 oktober 2018
 
 

2013 års vinnare

Festivalens Bästa Öl 2013 (Högst poäng):
Carnegie Special 175th Anniversary Porter, Carlsberg Sverige AB

Festivalens Bästa Cider 2013 (Högst poäng):
Stowford Press Medium Dry, Westons Cider, Tomp Beer & Wine & Spirits AB

Festivalens Bästa Whisky 2013
(Högsta poäng): Bowmore Darkest 15YO, Philipson Söderberg

Beer Trophy 2013 (Det enskilda bryggeri som fått mest guld):
Oppigårds Bryggeri

Whisky Trophy 2013 (Det enskilda Destilleri som fått mest guld):
Bowmore Distillery

Vinnare i tävlingen Festivalens Bästa Öl & Cider 2013

Lageröl - Flaska

Kategori A1.Traditionell ljus lager i centraleuropeisk stil
Guld: Jever Pilsener, Radeberger Gruppe, TOMP Beer Wine & Spirits AB
Silver: Primator Premium Lager, Galatea Spirits AB
Brons: Berliner Kindl Pilsener, Radeberger Gruppe, TOMP Beer Wine & Spirits AB

Kategori A2.Internationell ljus lager
Guld: Amstel, Heineken, Malt & Humle Unionen (Spendrups Bryggeri)
Silver: Aguila, Bavaria S.A., SABMiller Brands Europé
Brons: Alhambra Reserva, Brewery International Sweden AB

Kategori A3.Modern ljus lager
Guld: Raid Beer, To Øl, Brill & Co
Silver: American Dream, Mikkeller, Brill & Co
Brons: Dryhop, Hornbeer, Beer Enthusiast

Kategori B.  Halvmörk och mörk lager
Guld: Aecht Schlenkerla Rauchbier, Heller Bräu, Galatea
Silver: Celebrator, Ayinger, Brill & Co
Brons: Anchor Steam, Anchor Brewing Company  Cask Sweden AB

ALE - Flaska

Kategori C1. Vardagsale i brittisk stil
Guld: Williams Red, Williams Brothers, Brill & Co
Silver: Brännskär Brown Ale, Nynäshamns Ångbryggeri
Brons: Spitfire, Shepherd Neame, Galatea

Kategori C2. Vardagsale i modern stil
Guld: CAP Endless Vacation Pale Ale, Cask Sweden AB
Silver: Mazarin, Omnipollo, Brill & Co
Brons: Reparationsbajer, To Øl, Brill & Co

Kategori D.  Ale i belgisk stil
Guld: Leffe Blonde, ABInbev, Carlsberg Sverige
Silver: Rodenbach Grand Cru, Brewery International Sweden AB
Brons: VanderGhinste Oud bruin, Bockor brewery, Beer Enthusiast

Kategori E1. Speciell ale i brittisk stil
Guld: Braufactum Clan, Galatea
Silver: Christmas Ale, Shepherd Neame, Galatea
Brons: Nääs IPA, Nääs Gårdsbryggeri

Kategori E2. Modern IPA
Guld: Oppigårds Indian Tribute, Oppigårds Bryggeri
Silver: BrewDog Jack Hammer IPA, Cask Sweden AB
Brons: Sculpin IPA, Ballast Point Brewing Co., Galatea Spirits AB

Kategori E3. Modern IIPA och barley wine
Guld: Big Worse Barley Wine, Mikkeller, Brill & Co
Silver: Double Jack, Firestone Walker Brewing Co, Oliver Twist/Brewery Association
Brons: Lervig Barley Wine, Lervig Aktiebryggeri, Brewery International Sweden AB

PORTER inklusive STOUT

Kategori F1. Porter inklusive stout utom imperial
Guld: Obsidian Stout, Deschutes Brewing Co., Galatea Spirits AB
Silver: Milk Stout NITRO, Left Hand Brewing Co, Oliver Twist/Brewery Association
Brons: Mokko Milk Stout, Summer Wine, Galatea Spirits AB

Kategori F2. Imperial porter och imperial stout
Guld: Blend No. 1 Uniqum, Monks cafe & Brewery/Panogruppen
Silver: Imperial Rye Porter, Nøgne Ø (Terrapin), Brill & Co
Brons: Oppigårds Thurbo Stout 2013, Oppigårds Bryggeri

VETEÖL - Flaska

Kategori G.  Veteöl
Guld: Weihenstephaner Vitus, Galatea
Silver: Weihenstephaner Hefe, Galatea
Brons: Schneider Weisse Tap 6 Aventinus, Brewery International Sweden AB

ALKOHOLSVAGA ÖL - Flaska

Kategori H.  Allt öl <3,5 %
Guld: Drink'in The Sun 1,4%, Mikkeller, Brill & Co
Silver: Redemption Pale Ale, Adelsö Bryggeri
Brons: En Riktig Svagdricka, Strömsholms Brygghus

ÖVRIGA ÖLTYPER - Flaska

Kategori I.  Hit räknas de öl som inte kan placeras in under kategorierna A-H
Guld: Boon Oude Geuze, Frank Boon, Brewery International Sweden AB
Silver: Bommen & Granaten (Bordeaux barrel aged), Monks Cafe & Brewery/Panogruppen
Brons: Boon Framboise, Frank Boon, Brewery International Sweden AB

BÄSTA SVENSKA ÖL OAVSETT KATEGORI

Kategori J.  Samtliga svenska flasköl (ej licenstillverkade)
Guld: Oppigårds Indian Tribute, Oppigårds Bryggeri
Silver: CAP Endless Vacation Pale Ale, Cask Sweden AB
Brons: Oppigårds Thurbo Stout 2013, Oppigårds Bryggeri

CIDER - Flaska

Kategori K.  Traditionell cider (jäst äppel- eller päronmust utan tillsatta aromer)
Guld: Cidraie, CSR, Pernod Ricard
Silver: Mayador, Manuel Busto Amandi, Riktig Cider AB
Brons: Devon Red, Sandford Orchads, Riktig Cider AB

Kategori L.  Aromatiserad cider
Guld: Rekorderlig Wild Apple-Elderflower, AB Åbro Bryggeri
Silver: Somersby Organic apple, Carlsberg Sverige
Brons: CID Päron, Krönleins Bryggeri AB

MJÖD - Flaska

Kategori M. Alla typer av mjöd
Guld: Grunwaldzki, Mazurskie Miody, Mjödhamnen AB
Silver: Lingonlunda, Mjödhamnen AB
Brons: Jadwiga, APIS, Mjödhamnen AB


KATEGORIER FATPRODUKTER

LAGERÖL - Fat

Kategori N1.Traditionell ljus lager i centraleuropeisk stil
Guld: Demon, Lobkowicz bryggeri, Två Bryggare / Österlenbryggarna AB
Silver: Berliner Kindl Pilsener, Radeberger Gruppe, TOMP Beer Wine & Spirits AB
Brons: Pickla Pils, Nynäshamns Ångbryggeri

Kategori N2.Internationell ljus lager
Guld: Holba Premium, Pivovar Holba, Krönleins Bryggeri AB
Silver: Gambrinus, Plzensky Prazdroj, A.S., SABMiller Brands Europé
Brons: Budweiser, ABInbev, Carlsberg Sverige AB

Kategori N3.Modern ljus lager
Guld: American Dream, Mikkeller, Brill & Co
Silver: Helmuth Kellerbier, Ugly Duck Brewing Co., Brewery International Sweden AB
Brons: Fathom India Pale Lager, Ballast Point Brewing Co., Galatea Spirits AB

Kategori O.  Halvmörk och mörk lager
Guld: Master Dark, Plzensky Prazdroj, A.S., SABMiller Brands Europé
Silver: Eskilstuna Mörk lager, Eskilstuna ölkultur
Brons: Dia de los muertos, Brutal Brewing

ALE - Flaska

Kategori P1. Vardagsale i brittisk stil
Guld: Brännskär Brown Ale, Nynäshamns Ångbryggeri
Silver: Bombardier Premium Bitter, Wells & Young´s, TOMP Beer Wine & Spirits AB
Brons: Bedarö Bitter, Nynäshamns Ångbryggeri

Kategori P2. Vardagsale i modern stil
Guld: Mazarin, Omnipollo, Brill & Co
Silver: Oppigårds Amarillo, Oppigårds Bryggeri
Brons: Oppigårds Eldorado , Oppigårds Bryggeri

Kategori Q.  Ale i belgisk stil
Guld: Leffe Blonde, ABInbev, Carlsberg Sverige AB
Silver: Kapittel Pater, Van Eecke (Het Sas), Alambic Försäljnings AB
Brons: Steenbrugge Dubbel Abby Beer, Brewery International Sweden AB

Kategori R1. Speciell ale i brittisk stil
Guld: S:t Eriks Barley Wine 2011, Galatea
Silver: Oppigårds Winter Ale, Oppigårds Bryggeri
Brons: Twisted Thistle IPA, Belhaven Brewery, TOMP Beer Wine & Spirits AB

Kategori R2. Modern IPA
Guld: Oppigårds Indian Tribute, Oppigårds Bryggeri
Silver: Adnams Innovation, Adnams Brewery, Malt & Humle Unionen (Spendrups)
Brons: Armageddon IPA, EPIC Brewing, Galatea Spirits AB

Kategori R3. Modern IIPA och barley wine
Guld: Happy Hoppy Viking, Hornbeer, Beer Enthusiast
Silver: CAP I'm Curious Double IPA, Cask Sweden AB
Brons: BrewDog Hardcore IPA, Cask Sweden AB

PORTER inklusive STOUT

Kategori S1. Porter inklusive stout utom imperial
Guld: Stout, Sigtuna Brygghus, Galatea
Silver: CAP Black Celbration, Cask Sweden AB
Brons: Smörpundet Porter, Nynäshamns Ångbryggeri

Kategori S2. Imperial porter och imperial stout
Guld: Carnegie Special 175th Anniversary Porter, Carlsberg Sverige AB
Silver: BrewDog Riptide, Cask Sweden AB
Brons: Black Albert, De Struise, Monks Cafe & Brewery/Panogruppen
Brons: Oppigårds Stout, Oppigårds Bryggeri

VETEÖL - Fat

Kategori T.  Veteöl
Guld: Weihenstephaner Hefe, Galatea
Silver: Hoegaarden, ABInbev, Carlsberg Sverige AB
Brons: Braunstein Organic Wheat

ALKOHOLSVAGA ÖL

Kategori U.  Allt öl <3,5 %
Guld: Södra Pale ale, Södra Maltfabriken
Silver: SVEA Pale Ale, Monks Cafe & Brewery/Panogruppen
Brons: Drink'in The Sun 0,3%, Mikkeller, Brill & Co

ÖVRIGA ÖLTYPER

Kategori V.  Hit räknas de öl som inte kan placeras in under kategorierna A-H
Guld: Black Berry Albert, De Struise, Monks Cafe & Brewery/Panogruppen
Silver: Ypres, De Struise, Monks Cafe & Brewery/Panogruppen
Brons: Ypres Reserva, De Struise, Monks Cafe & Brewery/Panogruppen
Brons: Rökporter, The Nils Oscar Company AB
Brons: Pannepot Reserva, De Struise, Monks Cafe & Brewery/Panogruppen
Brons: Swagger Juze, Stronzo Brewing Co., Elixir Wine
Brons: Bourbon Imperial Stout, Sigtuna Brygghus


BÄSTA SVENSKA ÖL OAVSETT KATEGORI - Fat

Kategori W. Samtliga svenska fatöl (ej licenstillverkade)
Guld: Oppigårds Amarillo, Oppigårds Bryggeri
Silver: Stout, Sigtuna Brygghus
Brons: Oppigårds Winter Ale, Oppigårds Bryggeri

CIDER - Fat

Kategori XY. Traditionell och Aromatiserad cider (jäst äppel- eller päronmust utan tillsatta aromer)
Guld: Stowford Press Medium Dry, Westons Cider, TOMP Beer Wine & Spirits AB


MJÖD

Kategori Z.  Alla typer av mjöd

Guld: Precious, Stronzo Brewing Co., Elixir Wine

Vinnare i tävlingen Festivalens Bästa Whisky 2013
 

Kategori 1A. North American Whisky
Guld: Jack Daniel’s, Philipson Söderberg
Silver: Thomas H. Handy, Arcus Sweden AB
Brons: W.L.Weller Special Reserve, Arcus Sweden AB

Kategori 2A. Irish whisky up 10YO
Guld: Clontarf Single Malt, Arcus Sweden AB
Silver: Knappoque Castle, Arcus Sweden AB
Brons: Jameson Select Reserve Small Batch, Pernod Ricard Sweden AB

Kategori 2B. Irish whisky over 10YO
Guld: Redbreast Single Pot Still 12 YO, Pernod Ricard Sweden AB
Silver: Tullamore Dew 12 YO, Nigab
Brons: Midleton Barry Crockett Legacy, Pernod Ricard Sweden AB

Kategori 3A. Japanes whisky up tp 8YO
Guld: Miyagikyo No Age, Symposion
Silver: Yoichi No Age, Symposion
Brons: Nikka All Malt, Symposion

Kategori 3B. Japanese Whisky 9-12YO
Guld: Hakushu 12 YO, Philipson Söderberg
Silver: Yamazaki 12 YO, Philipson Söderberg
Brons: Miyagikyo 12 YO, Symposion

Kategori 3C. Japanes whisky 13 years and older
Guld: Yoichi 15, Symposion
Silver: Hakushu 18YO, Philipson Söderberg
Brons: Yamazaki 18 YO, Philipson Söderberg

Kategori 4A1.Scotch blended whisky up to 8YO
Guld: Compass Box Great King St, Symposion
Silver: The Dundee, Philipson Söderberg
Brons: Compass Box Asyla, Symposion

Kategori 4A2A.Scotch Malt Whisky up to 8YO
Guld: Tomatin Legacy, Galatea Spirits AB
Silver: Tomatin Cu Bocan, Galatea Spirits AB
Brons: Sheep Dip, Renbjer & Magnusson

Kategori 4B1. Scotch blended whisky 9 years and older
Guld: Grant´s 12 YO, Nigab
Silver: Chivas Regal 18 YO Gold Signature, Pernod Ricard Sweden AB
Brons: Royal Salute 21 YO, Pernod Ricard Sweden AB

Kategori 4B2A. Scotch Malt  9-12YO
Guld: Bowmore 12 YO, Philipson Söderberg
Silver: Edradour Caledonia 12 Years, Galatea Spirits AB
Brons: Benriach Sherry matured 12 YO, Nigab

Kategori 4B2C. Scotch Malt whisky 9-12YO Special Edition
Guld: Dufftown 2004, CC, G&M, Symposion
Silver: Edradour 2001 SFTC Sherry, Galatea Spirits AB
Brons: Edradour 2002 SFTC Barolo, Galatea Spirits AB

Kategori 4C1A. Scotch Malt whisky 13-20YO
Guld: Bowmore Darkest 15YO, Philipson Söderberg
Silver: Arran 14YO, Cask Sweden
Brons: Glenfiddich Solera 15 YO, Nigab

Kategori 4C2. Scotch Malt whisky 13-20YO Special Edition
Guld: The Ultimate selection Glenlivet 1997, Renbjer & Magnusson
Silver: Glenfarclas 105 20YO, Philipson Söderberg
Brons: The Glenlivet 15 YO French Oak Reserve, Pernod Ricard Sweden AB

Kategori 4D1A. Scotch Malt 21 years and Older
Guld: The Glenlivet 21 YO Archive, Pernod Ricard Sweden AB
Silver: Glenfarclas 25 YO, Philipson Söderberg
Brons: Glenfarclas 30 YO, Philipson Söderberg

Kategori 4D2. Scotch Malt whisky 21 years and older Special Edition
Guld: Bowmore 25 YO Small Batch, Philipson Söderberg
Silver: The Maltman Strathmill 21 YO, Galatea Spirits AB
Brons: Signatory Highland Park 1990 Cask Strength, Galatea Spirits AB

Kategori 5A. World Wide Whisky up to 8YO
Guld: Kavalan Single Malt King, Philipson Söderberg
Silver: Kavalan Solist Bourbon Cask, Philipson Söderberg
Brons: AWA Fut de Pinot Auxerrois Insolite, Alambic Försäljnings AB

Kategori 6A. Peaty Malt whisky up to 8YO
Guld: Macleods Regional Islay Malt, Cask Sweden
Silver: Jura Prephecy, Arcus Sweden AB
Brons: Mackmyra Rökig Sherry, Mackmyra

Kategori 6B. Peaty Malt Whisky 9-12YO
Guld: Laphroaig 10 YO, Edrington Sweden AB
Silver: Bowmore Tempest Small batch Release no 3 10YO, Philipson Söderberg
Brons: Bowmore 12 YO, Philipson Söderberg

Kategori 6C. Peaty Malt Whisky 13 years and older
Guld: Bowmore Laimrig, Philipson Söderberg
Silver: Bowmore 25 YO Small Batch, Philipson Söderberg
Brons: The Balvenie Peated Cask 17YO, Nigab

 

 

Arrangör: Stockholm Öl & Vin AB, Karlavägen 75b, SE 114 49 Stockholm | +46(0)8-662 94 94 | info@stockholmbeer.se