Kunskap förändrar upplevelsen. 
Välkommen till mässans unika provningar!

Provningarna bokas här via hemsidan alternativt på plats i vår festivalreception, där ni helst bör betala era platser senast 1 tim innan respektive provning börjar. Obetalda platser släpps senast 15 minuter innan varje provning börjar till eventuell väntelista! Först till kvarn då platserna kommer att vara begränsade!

Vill du bjuda kunder/personal via ditt företag med fakturering så maila .(JavaScript must be enabled to view this email address) så hjälper vi er med detta.

Om inget annat anges så är de ca 1 timme långa. Ta tillfället i akt och fördjupa dina kunskaper under ledning av ledande dryckesexperter.

Provningarna tar max 45 min med en 15 minuters frågestund.

Med reservation för eventuella ändringar.

 

 

 29 September - OBS Oklickbara provningar kan endast bokas på plats!
Old Pulteney Single Malt Whisky - 15.00 
Distillery Manager Malcolm Waring 
190 
Traditionellt till modernt öl från UK - 17.15 
Craig Lee, Tim Dewey och James Buchanan 
150 
Flóki - Icelandic Single Malt Whisky - 18.00 
Egill Gauti Thorkelsson 
200 
Harahorn - Det Norske Brenneri - 18.00 
Masterdistiller Jon Bertelsen 
190 
Teeling Whiskey Company - 18.00 
European Brand Ambassador Chris Hayes 
190 
På resa genom Speyside - Aberlour & The Glenlivet - 19.00 
Olof Noreus 
190 
Teerenpeli Single Malt Whisky - 20.00 
Veera Pastinen och Jussi Oinas  
190 
 30 September - OBS Oklickbara provningar kan endast bokas på plats!
Teeling Whiskey Company - 17.00 
European Brand Ambassador Chris Hayes 
190 
Flóki - Icelandic Single Malt Whisky - 18.00 
Egill Gauti Thorkelsson 
200 
Old Pulteney Single Malt Whisky - 18.00 
Distillery Manager Malcolm Waring 
190 
anCnoc Single Malt Whisky - 19.00 
Senior Outreach Manager Lukasz Dynowiak  
190 
Glen Scotia - The Distillery of the Year - 19.00 
David Lind 
190 
På resa genom Speyside - Aberlour & The Glenlivet - 19.00 
Olof Noreus 
190 
Rom från Karibien – Cane Island - 19.00 
Alexander Falk 
190 
Kingsbarns Distillery - 20.00 
Gregor Stirling 
190 
Taste American Craft Beer and learn more.. - 20.00 
Lotte Peplow 
150 
Teerenpeli Single Malt Whisky - 20.00 
Veera Pastinen och Jussi Oinas  
190 
Traditionellt till modernt öl från UK - 20.00 
Craig Lee, Tim Dewey och James Buchanan 
150 
 01 Oktober - OBS Oklickbara provningar kan endast bokas på plats!
Oskar Blues 20th CANiversary - 15.00 
Jesse Kercheval 
150 
På resa genom Speyside - Aberlour & The Glenlivet - 16.00 
Olof Noreus 
190 
Rom från Karibien – Cane Island - 17.00 
Alexander Falk 
190 
Teeling Whiskey Company - 17.00 
European Brand Ambassador Chris Hayes 
190 
Kingsbarns Distillery - 18.00 
Gregor Stirling 
190 
Old Pulteney Single Malt Whisky - 18.00 
Distillery Manager Malcolm Waring 
190 
anCnoc Single Malt Whisky - 19.00 
Senior Outreach Manager Lukasz Dynowiak  
190 
Teerenpeli Single Malt Whisky - 20.00 
Veera Pastinen och Jussi Oinas  
190 
 06 Oktober - OBS Oklickbara provningar kan endast bokas på plats!
Old Pulteney Single Malt Whisky - 17.00 
Brand Ambassador Martin Tjäder  
190 
Glenfarclas - 18.00 
Douglas Christianson 
190 
Teeling Whiskey Company - 18.00 
Senior Commercial Manager Darran Lovely  
190 
På resa genom Speyside - Aberlour & The Glenlivet - 19.00 
Olof Noreus 
190 
Tomintoul och Glencadam - 19.00 
Martin Tjäder 
190 
Teerenpeli Single Malt Whisky - 20.00 
Veera Pastinen och Jussi Oinas  
190 
 07 Oktober
anCnoc Single Malt Whisky - 17.00 
Brand Ambassador Stuart Baxter 
190 
anCnoc Single Malt Whisky - 17.00 
Brand Ambassador Stuart Baxter 
190 
Bourbon och Rye från Kentucky Owl - 18.00 
Tom Jones 
190 
Duell Loch Lomond - Glen Scotia - 18.00 
Brand Ambassador Johan Andersson 
190 
Glenfarclas - 18.00 
Douglas Christianson 
190 
Teeling Whiskey Company - 18.00 
Senior Commercial Manager Darran Lovely  
190 
Klassiska öltyper - 19.00 
Jan-Erik Svensson 
150 
Old Pulteney Single Malt Whisky - 19.00 
Brand Ambassador Martin Tjäder  
190 
På resa genom Speyside - Aberlour & The Glenlivet - 19.00 
Olof Noreus 
190 
Teerenpeli Single Malt Whisky - 20.00 
Veera Pastinen och Jussi Oinas  
190 
Tomintoul och Glencadam - 21.00 
Martin Tjäder 
190 
 08 Oktober
Brouwerij De Halve Maan - 13.00 
Sara Astead Abadi 
150 
På resa genom Speyside - Aberlour & The Glenlivet - 16.00 
Olof Noreus 
190 
anCnoc Single Malt Whisky - 17.00 
Brand Ambassador Stuart Baxter 
190 
anCnoc Single Malt Whisky - 17.00 
Brand Ambassador Stuart Baxter 
190 
Agitator Whiskymakare - 18.00 
Oskar Bruno 
190 
Glenfarclas - 18.00 
Douglas Christianson 
190 
Limestone Branch Distillery - 18.00 
Masterdistiller Stephen Beam 
190 
Teeling Whiskey Company - 18.00 
Senior Commercial Manager Darran Lovely  
190 
Klassiska öltyper - 19.00 
Jan-Erik Svensson 
150 
Old Pulteney Single Malt Whisky - 19.00 
Brand Ambassador Martin Tjäder  
190 
Teerenpeli Single Malt Whisky - 20.00 
Veera Pastinen och Jussi Oinas  
190 
Tomintoul och Glencadam - 21.00 
Martin Tjäder 
190 
Arrangör: Stockholm Öl & Vin AB, Karlavägen 75b, SE 114 49 Stockholm | +46(0)8-662 94 94 | info@stockholmbeer.se