26-28 September & 3-5 oktober 2019
 
 

Kunskap förändrar upplevelsen. 
Välkommen till mässans unika provningar!

På Stockholm Beer & Whisky Festival med Taste Experience, erbjuds ett mycket stort och exklusivt antal Master Classes (provningar). Alla ca 1 timme långa. Ta tillfället i akt och fördjupa dina kunskaper under ledning av några av landets och världens absolut ledande dryckesexperter.

Provningarna tar max 45 min med en 15 minuters frågestund.

OBS! Skulle just den provning du vill gå på vara fullbokad, kan du kontakta oss på .(JavaScript must be enabled to view this email address) så placerar vi dig på väntelistan. Vi släpper alltid de biljetter som ev inte kvitterats ut 10 min innan provningen börjar. 

Med reservation för eventuella ändringar.

 

 

 26 September
 Master Classes 26 September
LÄR DIG BRYGGA ÖL PÅ EN TIMME - 15.00 
Charles Cassino 
50 
A journey through American whiskeys - 16.00 
Johan Bergstroem 
190 
Modern ölhistoria - 17.00 
Jessica Heidrich 
150 
En resa i det mäktiga ölets värld - basprovning - 18.00 
Anders Rydmark 
150 
Exklusiv Bushmills provning - 18.00 
Mark Gribben 
190 
LÄR DIG BRYGGA ÖL PÅ EN TIMME - 19.00 
Charles Cassino 
50 
Mosgaard Whisky - 19.00 
Jes Mosgaard 
190 
En resa i det mäktiga ölets värld - basprovning - 20.00 
Anders Rydmark 
150 
 27 September
 Master Classes 27 September
LÄR DIG BRYGGA ÖL PÅ EN TIMME - 15.00 
Charles Cassino 
50 
Loch Lomond Distillery - ”Skottlands bredaste palett av smaker” - 16.00 
David Lind 
190 
American Craft Beer - 17.00 
Adam Dulye 
150 
anCnoc - 17.00 
Lukasz Dynowiak 
190 
Highcoast Whisky - Historien om Origins och 63 - 17.00 
Lars Karlsson 
190 
OST OCH WHISKY - 17.00 
Tommy Isaksson 
190 
Ardbeg - 18.00 
Michael Heads 
190 
Plantation Experience - 18.00 
Björnstierne Antonsson 
190 
En resa i det mäktiga ölets värld - basprovning - 19.00 
Anders Rydmark  
150 
Liquid Innovation by Oskar Blues and Cigar City - 19.00 
Jesse Kercheval 
150 
Modern ölhistoria - 19.00 
Jessica Heidrich 
150 
Teeling Whiskey - 19.00 
Conor Sweeney 
190 
Exklusiv Bushmills provning - 20.00 
Mark Gribben 
190 
Mosgaard Whisky - 20.00 
Jes Mosgaard 
190 
 28 September
 Master Classes 28 September
LÄR DIG BRYGGA ÖL PÅ EN TIMME - 13.00 
Charles Cassino 
50 
Modern ölhistoria - 14.00 
Jessica Heidrich 
150 
Teeling Whiskey - 15.00 
Conor Sweeney 
190 
American Craft Beer - 16.00 
Adam Dulye 
150 
anCnoc - 16.00 
Lukasz Dynowiak 
190 
Founders Brewing: Barrel Ageing - 16.00 
Jonathan Henderson 
150 
Mosgaard Whisky - 16.00 
Jes Mosgaard 
190 
Highcoast Whisky - Från High Coast gömmor - 17.00 
Lars Karlsson 
190 
LÄR DIG BRYGGA ÖL PÅ EN TIMME - 17.00 
Charles Cassino 
50 
Ardbeg - 18.00 
Michael Heads 
190 
Liquid Innovation by Oskar Blues and Cigar City - 18.00 
Jesse Kercheval 
150 
Plantation Experience - 18.00 
Björnstierne Antonsson 
190 
OST OCH WHISKY - 19.00 
Tommy Isaksson 
190 
Exklusiv Bushmills provning - 20.00 
Mark Gribben 
190 
 03 Oktober
 Master Classes 03 Oktober
LÄR DIG BRYGGA ÖL PÅ EN TIMME - 15.00 
Charles Cassino 
50 
Big Drop Brewing Co - alkoholfri öl som revolutionerar ölmarknaden! - 17.00 
John Hargan 
Kostnadsfri 
Sake - en värld av smaker - 17.00 
Tomas Persson 
190 
En resa i det mäktiga ölets värld - basprovning - 18.00 
Anders Rydmark  
150 
Mosgaard Whisky - 18.00 
Jes Mosgaard 
190 
LÄR DIG BRYGGA ÖL PÅ EN TIMME - 19.00 
Charles Cassino 
50 
Modern ölhistoria - 19.00 
Jessica Heidrich 
150 
En resa i det mäktiga ölets värld - basprovning - 20.00 
Anders Rydmark 
150 
 04 Oktober
 Master Classes 04 Oktober
LÄR DIG BRYGGA ÖL PÅ EN TIMME - 15.00 
Charles Cassino 
50 
Highcoast Whisky - Från High Coast gömmor - 16.00 
Roger Melander 
190 
Mosgaard Whisky - 16.00 
Jes Mosgaard 
190 
anCnoc - 17.00 
Gregor Sterling 
190 
Big Drop Brewing Co - alkoholfri öl som revolutionerar ölmarknaden! - 17.00 
John Hargan 
Kostnadsfri 
Highcoast Whisky - Historien om Origins och 63 - 17.00 
Hasse Nilsson 
190 
En resa i det mäktiga ölets värld - basprovning - 18.00 
Anders Rydmark 
150 
Glenmorangie - 18.00 
Paul Malone 
190 
Plantation Experience - 18.00 
Aurelie Mamums 
190 
OST OCH WHISKY - 19.00 
Tommy Isaksson 
190 
Teeling Whiskey - 19.00 
Iain Wood 
190 
Modern ölhistoria - 20.00 
Jessica Heidrich 
150 
Ost och Whiskeyprovning med Bushmills – Discover different - 20.00 
Martin Juréhn 
190 
 05 Oktober
 Master Classes 05 Oktober
LÄR DIG BRYGGA ÖL PÅ EN TIMME - 13.00 
Charles Cassino 
50 
Teeling Whiskey - 13.00 
Iain Wood 
190 
A journey through American whiskeys - 14.00 
Johan Bergstroem 
190 
Lost Scotch Whisky Legends – The Lost Distillery Company - 14.00 
Ewan Henderson 
190 
anCnoc - 15.00 
Gregor Sterling 
190 
Glenmorangie - 16.00 
Paul Malone 
190 
Modern ölhistoria - 16.00 
Jessica Heidrich 
150 
Highcoast Whisky - Quercus-En studie i ek - 17.00 
Roger Melander  
190 
LÄR DIG BRYGGA ÖL PÅ EN TIMME - 17.00 
Charles Cassino 
50 
OST OCH WHISKY - 18.00 
Tommy Isaksson 
190 
Plantation Experience - 18.00 
Aurelie Mamums 
190 
Mosgaard Whisky - 19.00 
Jes Mosgaard 
190 
Ost och Whiskeyprovning med Bushmills – Discover different - 20.00 
Martin Juréhn 
190 
Arrangör: Stockholm Öl & Vin AB, Karlavägen 75b, SE 114 49 Stockholm | +46(0)8-662 94 94 | info@stockholmbeer.se