A listing of all our exhibitors!

To the left you find all the exhibitors at Stockholm Beer & Whisky Festival and Taste Experience.

We continue to update the list of exhibitors until the festival starts.

Unfortunately, each exhibitor presentation is in Swedish, sorry for that.

A.S.T Wine

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Donovan Small 
Telefon:
070-968 67 05 
E-Post:
donovan@astwine.com 
Webbsida:
 
 

Du hittar oss i hall I

AB Nigab

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Sanna Albrektsson 
Telefon:
073-971 55 86 
E-Post:
susanna@nigab.se 
Webbsida:
 
 

Du hittar oss i både hall I och hall II

AB Svenska Sprit

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Lars Taavola 
Telefon:
070-712 28 34 
E-Post:
lars@svenskasprit.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

AB Wicked Wine

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Ola Eklund 
Telefon:
070-562 07 15 
E-Post:
ola@wickedwine.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

AB Åbro Bryggeri

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Niklas Nestlander 
Telefon:
0706 9025 77 
E-Post:
niklas.nestlander@abro.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Akebono

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Åke Nordgren 
Telefon:
0707 59 01 15 
E-Post:
ake@akebono.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall II

Allt om Whisky

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Åke Jacobsson 
Telefon:
0707 68 86 86 
E-Post:
ake@tastynews.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Arcus

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Griffin 
Telefon:
070-629 60 86 
E-Post:
griffin@arcussweden.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i både hall I och hall II

Braunstein

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Michael Braunstein 
Telefon:
004570204468 
E-Post:
michael@braunstein.de 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Brewers Association

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Steve Parret 
Telefon:
 
E-Post:
steve@brewersassociation.org 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Brewery International Sweden AB

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Stefan Schnitzler 
Telefon:
0730 74 52 12 
E-Post:
stefan@brewery.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Brygghuset Finn

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Kalle Olsson 
Telefon:
0735 54 83 17 
E-Post:
kalle@brygghusetfinn.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Bränna Getgård

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Marie Hansson 
Telefon:
0706 32 34 71 
E-Post:
info@brannagetgard.se 
Webbsida:
 
 

Du hittar oss i hall II

Campagne de France

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
David Lefebvre-Filleau 
Telefon:
070-575 51 33 
E-Post:
campagnedefrance@gmail.com 
Webbsida:
 
 

Du hittar oss i hall II

Carlsberg

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Marcus Aspehall 
Telefon:
070-861 89 28 
E-Post:
marcus.aspehall@carlsberg.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Chris Wine AB

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Nathalie Ström 
Telefon:
0703 51 54 27 
E-Post:
nathalie@chriswine.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall II

Coppersmiths AB

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Petri Karhukorpi 
Telefon:
070-433 80 90 
E-Post:
petri@coppersmiths.se 
Webbsida:
 
 

Du hittar oss i både hall I och hall II

Dot Shot

 
Adress:
Långängsvägen 24 
Postort:
125 56 Älvsjö 
 
Kontaktperson:
Joacim Folkesson 
Telefon:
076-761 11 05 
E-Post:
joacim.folkesson@pharma-way.com 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

DOT SHOT är världens första hälsoshot baserad på flytande kurkumin från gurkmeja Flytande kurkumin gör att kroppen tar upp det mycket bättre och blir mer effektiv, upp till 39 ggr bättre upptag än liknande traditionella produkter på marknaden (kapslar och tabletter) DOT SHOT är både antioxidant, anti-inflammatorisk och hjälper kroppen att återhämta sig DOT SHOT innehåller naturliga ämnen och har en uppfriskande limesmak. När vi dricker alkohol bildas ett gift för kroppen (acetaldehyd) bl.a. därav dem negativa effekterna av alkohol DOT SHOT har visat sig i en klinisk studie hjälpa kroppen att återhämta sig genom att skynda på så att giftet (acetaldehyden) försvinner snabbare Ta därför DOT SHOT innan du går och lägger dig så vaknar du piggare och fräschare

Edrington Sweden AB

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Dani Skaff 
Telefon:
08 440 83 00 
E-Post:
dani.skaff@edrington.com 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Galatea Wine & Spirits

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Anders Engman 
Telefon:
0705 12 17 58 
E-Post:
anders.e@galatea.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Gamla Enskede Bryggeri

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Robin Johnander  
Telefon:
+46702298715 
E-Post:
info@gamlaenskedebryggeri.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Great Brands

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Jörgen Hasselqvist 
Telefon:
070-491 58 58 
E-Post:
jorgen@olivertwist.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

High Coast Distillery

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Tord Guldbrand 
Telefon:
070-552 02 95 
E-Post:
tord@highcoastdistillery.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Härjedalsbröd/Svenskt Mathantverk

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Viveka Jarhovsky 
Telefon:
073-511 25 60 
E-Post:
viveka@svensktmathantverk.se 
Webbsida:
 
 

Du hittar oss i både hall I och hall II

Jack Daniels

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
 
Telefon:
 
E-Post:
 
Webbsida:
 
 

Du hittar oss i hall I

Kona Brewing

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Stefan Schnitzler 
Telefon:
 
E-Post:
stefan@brewery.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Mackmyra Svensk Whisky

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Eric Bräck 
Telefon:
070-383 45 00 
E-Post:
eric@mackmyra.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Moët Hennessy

 
Adress:
Kungsholms strand 127 
Postort:
112 33 Stockholm 
 
Kontaktperson:
Jennifer Bonde 
Telefon:
08-545 724 20 
E-Post:
jbonde@moethennessy.com 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Mosgaard Whisky

 
Adress:
Tanghavevej 43 
Postort:
5883 Oure 
 
Kontaktperson:
Jes Mosgaard 
Telefon:
+45 24 80 93 02 
E-Post:
jmo@mosgaardwhisky.dk 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Organic handcrafted Gin & Whisky from the island of Fyn in Denmark.

Nacka Bryggeri

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Thord Lindstein 
Telefon:
070-888 79 21 
E-Post:
thord@xpos.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Nynäshamns Ångbryggeri

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Marcus Wärme 
Telefon:
073-719 07 09 
E-Post:
marcus@nyab.se 
Webbsida:
 
 

Du hittar oss i hall I

Oceanbryggeriet

 
Adress:
Ragnar Thorngrens gata 12 
Postort:
43145 Mölndal 
 
Kontaktperson:
Rodrigo Arvidsson 
Telefon:
070-769 30 01 
E-Post:
rodrigo@oceanbryggeriet.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Ett bryggeri från GBG som grundades 2007 och säljer sin öl på systembolaget och krog i landet. Gärna i Brittisk-stil.

Olivhus

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Max Khanniarak 
Telefon:
070-233 13 57 
E-Post:
info@olivhus.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i både hall I och hall II

Oppigårds Bryggeri

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Sylvia Falkeström 
Telefon:
0225-772134 
E-Post:
info@oppigards.com 
Webbsida:
 
 

Du hittar oss i hall I

Pernod Ricard Sweden

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Katarina Leijon Becht 
Telefon:
0706 10 70 50 
E-Post:
katarina.leijonbecht@pernod-ricard.com 
Webbsida:
 

Du hittar oss i både hall I och hall II

Pineridge Brewery

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Mikael Karlsson 
Telefon:
076-825 51 20 
E-Post:
mikael@pineridgebrewery.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall II

Poppels Bryggeri

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Diana Rios 
Telefon:
0705 89 89 13 
E-Post:
diana@poppels.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Pralinhuset

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Cecilia Bea 
Telefon:
070-016 43 53 
E-Post:
cecilia@pralinhuset.se  
Webbsida:
 

Du hittar oss i både hall I och hall II

Skruf Snus

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Daniel Johansson 
Telefon:
0703 02 35 51 
E-Post:
daniel.johansson@skruf.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall II

Speedy Wine Store AB

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Pixie Jakobsson  
Telefon:
076-093 87 73 
E-Post:
pixie@speedywine.se 
Webbsida:
 
 

Du hittar oss i hall II

Spivi AB

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Gabrielle Hjort 
Telefon:
070-144 59 29 
E-Post:
gabrielle@spivi.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall II

Spring Wine & Spirits

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Karl Wennberg 
Telefon:
070-988 59 99 
E-Post:
karl.wennberg@springwine.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall II

Stellan Kramer AB

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Cecilia Mårtensson 
Telefon:
073-031 78 52 
E-Post:
cecilia.martensson@stellankramer.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

STG Sweden

 
Adress:
Svärdvägen 9  
Postort:
182 33 Danderyd 
 
Kontaktperson:
Isabel Cortez 
Telefon:
0709704728 
E-Post:
Isabel.Cortez@st-group.com 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Svenska Ölfrämjandet

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Mats Waldenström 
Telefon:
 
E-Post:
sbwf@svenskaolframjandet.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall II

Södra Maltfabriken

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Magnus Mårdberg 
Telefon:
070-650 68 76 
E-Post:
magnus@sodramalt.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

The Famous Grouse

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Louise Leinoff 
Telefon:
08-440 83 00 
E-Post:
louise.leinoff@edrington.com 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Tomp Beer, Wine & Spirits AB

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
David Ask 
Telefon:
070-342 43 42 
E-Post:
david.ask@tomp.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Train Station Brewery AB

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Maja Erkstam 
Telefon:
0762 20 08 42 
E-Post:
maja@trainstationbrewery.com 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Uppsala Brygghus

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Anders Jönsson 
Telefon:
070-765 66 21 
E-Post:
anders@uppsalabrygghus.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Organizer: Stockholm Öl & Vin AB, Karlavägen 75b, SE 114 49 Stockholm | +46 (8) - 662 94 94 | info@stockholmbeer.se