A listing of all our exhibitors!

To the left you find all the exhibitors at Stockholm Beer & Whisky Festival 7-9 oktober 2021.

We continue to update the list of exhibitors until the festival starts.

Unfortunately, each exhibitor presentation is in Swedish, sorry for that.

AB Svenska Sprit

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Lars Tavola 
Telefon:
 
E-Post:
lars@svenskasprit.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Agavista

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Carlos Solano Mendoza 
Telefon:
 
E-Post:
carlos@aliassmith.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Allt om Whisky

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Emma Andersson 
Telefon:
 
E-Post:
emma@tastynews.se 
Webbsida:
 
 

Du hittar oss i hall I

Arbore Spirits

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Pierre Gustafsson 
Telefon:
 
E-Post:
info@arbore.se 
Webbsida:
 
 

Du hittar oss i hall I

Unika fat buteljeringar från Sierra Nevada bergen i Spanien! Lagrad på lokala historiska 600 liters PX-fat. Hantverkswhisky med en unik destillering till 60%. Liber destilleriet tillverkar ca 5000 liter om året.

Arcus

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Griffin Schmidt 
Telefon:
 
E-Post:
griffin@arcussweden.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Berntson

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Lykke Berntson 
Telefon:
 
E-Post:
lykke@berntson.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Boge Bränneri AB

 
Adress:
Boge Hägvide 524 
Postort:
62436 Slite  
 
Kontaktperson:
Truls Nanneson 
Telefon:
0498-51014 
E-Post:
info@bogebranneri.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Boge Bränneri är ett litet gårdsbränneri på Gotland. Vi destillerar och kryddar spritdrycker av frukt, bär och spannmål. Frukt- och bärspriten görs beroende på säsong och de råvaror som finns tillgängliga för stunden. Det kryddade brännvinet är anpassat efter våra gamla högtider och inspirationen till många av våra recept är hämtad från äldre svensk brännvinslitteratur. Vi arbetar med små handknackade kopparpannor och tappar varje flaska för hand.

Brewery International

 
Adress:
Hammarby Fabriksväg 43 
Postort:
120 30 Stockholm 
 
Kontaktperson:
William Sutton 
Telefon:
08-702 05 50 
E-Post:
william@brewery.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Vi är ett företag som jobbar med drycker som öl, vin, cider, sprit, drinkmixers och alkoholfria alternativ. Välkommen att upptäcka vårt stora urval av dryck för alla tillfällen!

Bryggeriet i Umeå AB

 
Adress:
Källarvägen 7i 
Postort:
90137 Umeå 
 
Kontaktperson:
Robert Åström 
Telefon:
0702819550 
E-Post:
info@bryggerietiumea.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Bryggeriet i Umeå är ett nystartat bryggeri som ligger i Umeå. Lokalt och närproducerat öl. Närproducerat, ofiltrerat och smakfullt. Svenska och lokala råvaror så långt det går. Facebook: https://www.facebook.com/bryggerietiumea

Brygghus19

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Dan-Magnus Svensson 
Telefon:
 
E-Post:
dm@brygghus19.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Bryggverket

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Albin Stenberg 
Telefon:
 
E-Post:
albin@bryggverket.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Burgsviks

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Olof Eklind 
Telefon:
 
E-Post:
olof.eklind@burgsviksbryggeri.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Campagne de France

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
David LEFEBVRE-FILLEAU 
Telefon:
 
E-Post:
campagnedefrance@gmail.com 
Webbsida:
 
 

Du hittar oss i hall I

Cask Moestue

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Ann-Charlotte Birnik 
Telefon:
 
E-Post:
anne-charlotte@moestue.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Clydesdale

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Tina Sundblom 
Telefon:
 
E-Post:
tina@sundblom.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Colorful Brands

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Sebastian  
Telefon:
 
E-Post:
sebastian@colorfulbrands.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Danderyds Bryggeri

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Peter Scholtze 
Telefon:
 
E-Post:
danderydsbryggeri@live.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Fine Deli

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Per Fredne 
Telefon:
 
E-Post:
per@finedeli.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Galatea Wine & Spirits

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Daniel Boles  
Telefon:
 
E-Post:
daniel@galatea.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Great Brands

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Jörgen Hasselqvist 
Telefon:
 
E-Post:
jorgen@olivertwist.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Gute Vin

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Björn Janson 
Telefon:
 
E-Post:
bjorn@gutevin.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Göteborg Nya Bryggeri

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Ola 
Telefon:
 
E-Post:
ola@gbgnyabryggeri.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

High Coast Whisky

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Sara Larsson 
Telefon:
 
E-Post:
sara.larsson@highcoastwhisky.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Hop Notch

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Jessica Heidrich 
Telefon:
 
E-Post:
jessica@hopnotch.se 
Webbsida:
 
 

Du hittar oss i hall I

Indus Food Truck

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Naresh Kumar 
Telefon:
 
E-Post:
naresh@indusfoodtruck.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Infused Liquid/Cocktailgruppen

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Julia Hietala 
Telefon:
 
E-Post:
julia@infusedliquid.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Keane Brewing

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Ivan Keane 
Telefon:
 
E-Post:
ivan@keanebrewing.com 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Laxtösen

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Petra Danielsson 
Telefon:
 
E-Post:
laxtosen@gmail.com 
Webbsida:
 
 

Du hittar oss i hall I

Mackmyra

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Eric Bräck 
Telefon:
 
E-Post:
eric.brack@mackmyra.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Mjödhamnen

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Johan 
Telefon:
 
E-Post:
johan@mjodhamnen.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Nacka Bryggeri

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Thord Lindstein 
Telefon:
 
E-Post:
thord@xpos.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Pineridge Brewery

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Mikael Karlsson 
Telefon:
 
E-Post:
mikael@pineridgebrewery.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Pralinhuset Chokladtillverkning i Stockholm AB

 
Adress:
Energivägen 2C 
Postort:
135 49 Tyresö 
 
Kontaktperson:
Annelie Alhallaq-Bea 
Telefon:
 
E-Post:
annelie@pralinhuset.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Familjeföretaget Pralinhuset i Stockholm har tillverkat och sålt choklad sedan 1996. Det svenska hantverket och ett högkvalitativt utbud om uppåt 300 olika sorters praliner och tryfflar, samt 111 handgjorda chokladkakor, lockar kunder från såväl Sverige som utlandet. Choklad kommer i många former och kvaliteter: sammetslen eller knaprig, kolasöt eller bitter, kryddig eller fruktig. Genom erfarenhet och kreativitet testar Pralinhuset ständigt fram nya, förföriskt goda och innovativa smakkombinationer. I tillverkningsprocessen använder man sig endast av högkvalitativa råvaror, och tillverkar choklad med upp till hela 100% kakaohalt. Denna bredd och flexibilitet gör det möjligt att producera choklad direkt utefter kundens önskemål gällande exempelvis smak, laktos- och mjölkfri choklad, choklad utan tillsatt socker, vegan, ekologisk, jordgubbschoklad, apelsinchoklad, limechoklad, ruby choklad, samt karamellchoklad. Tillverkningen sker i den egna fabriken i natursköna Tyresö. Därifrån distribueras dagligen choklad och andra goda produkter ut runt om i Sverige, till resten av Norden, samt till Asien.

Qvarnens Brygghus

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Robert Lagergren 
Telefon:
 
E-Post:
info@qvarnens.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Stallhagen

 
Adress:
Regeringsgatan 109 
Postort:
11139 stockholm 
 
Kontaktperson:
William Österlund 
Telefon:
0736581970 
E-Post:
william@stallhagen.com 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

SKÄRGÅRDENS ÖL Stallhagen föddes ur en önskan att tillverka god hantverksöl främst för den åländska marknaden. Som skärgårdsbor är vi vana med att själva ordna med det vi behöver. Öl till exempel. Det behövde vi verkligen. Vår produktionsvolym har ökat stadigt över åren och i dag är vi Finlands femte största craftbeerbryggeri. Investeringarna i utökad produktionskapacitet har medfört växande försäljningsvolymer och gjort varumärket känt i en bredare målgrupp utanför Åland. Men vår grundidé består – Stallhagen är först och främst ett hantverksbryggeri. Den moderna bryggerianläggningen och den senaste teknologin hjälper oss att spara energi och vatten och säkerställer att kvalitetskraven uppfylls. Bryggarbetet är fortfarande samma hantverk.

Stockholms Bränneri

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Calle Wikner 
Telefon:
 
E-Post:
calle@stockholmsbranneri.com 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Svenskt Mathantverk

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Viveca Jarkovsky 
Telefon:
 
E-Post:
vivecka@svensktmathantverk.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Svenskt Mathantverk

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Viveca Jarkovsky 
Telefon:
 
E-Post:
viveca@mathantverket.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Svenskt Mathantverk

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Viveca Jarkovsky 
Telefon:
 
E-Post:
viveca@svensktmathantverk.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Tembert Design

 
Adress:
Dånviksvägen 63 
Postort:
14464 Rönninge 
 
Kontaktperson:
Jocke 
Telefon:
0723307130 
E-Post:
tembert@tembertdesign.com 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Vi blästrar glas efter er design, på mässan kommer vi blästra direkt i montern. Fina glas i kristall med sandblästrat motiv. Besök gärna vår hemsida för att se mer vad vi gör. Vi fixar också firmans/föreningens/butikens alla profilkläder, vi har fler än 6000 artiklar och inhouse produktion av både tryck och brodyr. Väl mött

Train Station Brewery

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Simon Vikström 
Telefon:
 
E-Post:
simon@trainstationbrewery.com 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Österlenbryggarna

 
Adress:
 
Postort:
 
 
Kontaktperson:
Nicklas Lindblad 
Telefon:
 
E-Post:
nicklas@osterlenbryggarna.se 
Webbsida:
 

Du hittar oss i hall I

Organizer: Stockholm Öl & Vin AB, Karlavägen 75b, SE 114 49 Stockholm | +46 (8) - 662 94 94 | info@stockholmbeer.se